Iako nije priznato psihijatrijsko stanje, sindrom najstarije kćeri uobičajena je nesvjesna obiteljska uloga koju mnoge mlade djevojke nasljeđuju kada postanu najstarije dijete. Izazovi s kojima se susreće najstarija kći u obitelji mogu varirati ovisno o kulturnim, obiteljskim i individualnim čimbenicima. Ovo je pet uobičajenih izazova s kojima se susreću najstarije kćeri.
Pritisak da bude primjer često se očekuje od najstarije kćeri, bilo da se radi o akademskom uspjehu, ponašanju ili drugim životnim aspektima. Ovaj pritisak može stvarati stres jer ona osjeća potrebu da uvijek bude uzor mlađoj braći i sestrama, piše Times of India.
U nekim obiteljima najstarija kći može preuzeti ulogu "roditeljstva", što znači da se od nje očekuje da preuzme roditeljske odgovornosti poput brige o braći i sestrama, upravljanja kućanskim poslovima ili pružanja emocionalne podrške roditeljima. To dodatno opterećuje njezinu ulogu u obitelji.
Najstarija kći može se suočiti s ograničenom slobodom zbog strožih pravila i očekivanja u usporedbi s mlađom braćom i sestrama. Roditelji mogu biti oprezniji ili konzervativniji prema svom prvorođenčetu što može izazvati osjećaj sputanosti ili ograničenja.
Zbog toga što su roditelji često blaži prema mlađoj djeci, starija kći može doživljavati stroži pristup. Ovaj tretman čini je osjetljivijom na eventualno maltretiranje od strane najmlađih u obitelji. Osim toga, stvara se osjećaj da je favoriziranje prisutno među mlađom braćom i sestrama.
Najstarije kćeri često se suočavaju s očekivanjima roditelja da se istaknu akademski, ostvare prestižne karijere ili ispune obiteljske obveze. To dodatno pojačava pritisak na njih da ispune ili nadmaše roditeljska očekivanja, što može biti izazovno i opterećujuće.