One su tu kad počinje život: Danas slavimo primalje, heroine svakog poroda

Foto: Neva Zganec/PIXSELL

5. svibnja obilježavamo Međunarodni dan primalja – dan posvećen ženama koje svojom stručnošću, empatijom i predanošću prate žene kroz trudnoću, porod i babinje. Ovaj dan slavi se diljem svijeta od 1992. godine kako bi se istaknula ključna uloga primalja u zdravstvenoj zaštiti žena i novorođenčadi.

Zašto su primalje nezamjenjive?

Primalje su često prve osobe koje dočekuju novi život. Njihova prisutnost pruža sigurnost, podršku i stručnu pomoć ženama u najosjetljivijim trenucima. Osim što nadziru tijek poroda i brinu o zdravlju majke i djeteta, primalje pružaju emocionalnu podršku, savjetuju o dojenju i njezi novorođenčeta te pomažu ženama da se osjećaju osnaženo i informirano.

Primalje rade danju, noću i vikendima, suočavajući se s fizičkim i emocionalnim izazovima, ali unatoč tome, mnoge od njih ne bi mijenjale svoj posao ni za što na svijetu.

Kako postati primalja u Hrvatskoj?

Za obavljanje poslova primalje potrebno je završiti najmanje srednje strukovno obrazovanje u trajanju od četiri godine. Za upis u srednjoškolski obrazovni program primalje-asistentice/primaljskog asistenta potrebno je imati završenu osnovnu školu i liječničku svjedodžbu specijalista medicine rada o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za obavljanje zanimanja, navodi Hrvatski zavod za zapošljavanje.

Kontraindikacije za posao primalje su: oštećenje funkcije vida, gluhoća i teža nagluhost u govornom području, oštećenja glasa i/ili govora koja utječu na komunikaciju, teža oštećenja funkcije mišićno-koštanog sustava, teže oštećenje funkcije kože na šakama i podlakticama, kronični poremećaji koji mogu dovesti do gubitka svijesti i/ili poremećaja ravnoteže, kronični poremećaji koji remete kognitivno i emocionalno funkcioniranje.

Primalja treba biti osoba dobrog općeg psihofizičkog stanja i izdržljivosti, dobre opće spretnosti i otpornosti na stres, empatična, razvijenih komunikacijskih vještina. Ona skrbi o trudnici od trenutka dolaska u bolnicu; pruža joj podršku, prati njeno zdravstveno stanje i priprema je za porođaj.

Što radi primalja?

Pri porođaju pomaže trudnici, vodi računa o sprečavanju eventualne zaraze i prepoznavanju znakova mogućih komplikacija. Prepoznaje nepravilan tijek porođaja i pravodobno poduzima potrebne mjere, pomaže liječniku pri spontanim i težim porođajima.

Brine se o tek rođenom djetetu - o prohodnosti dišnih putova, tonusu mišića, sudjeluje u procjeni njegova općeg stanja. Primalja poduzima potrebne mjere u nužnim slučajevima, njeguje novorođenčad i dojenčad, organizira, prati ili izvodi propisani dijagnostičko-terapeutski program.

Primalja nakon porođaja skrbi o majci novorođenčeta - brine se o njenom odmoru, prehrani i psihičkom stanju. Pojašnjava majci tehnike pravilnog dojenja, provođenja higijene i daje upute o brizi za dijete nakon otpusta iz bolnice do dolaska patronažne sestre.

Primalje se uglavnom zapošljavaju u rodilištima i u patronažnoj službi domova zdravlja, a srodno zanimanje je medicinska sestra.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.