SPAVANJE je osnovna potreba, osobito u ranoj dobi. Dok spavamo, osim što obnavljamo energiju, u našem se tijelu događaju procesi od ogromne važnosti, kao što su rast i neki biokemijski procesi.
Stoga nedostatak kvalitetnog sna utječe na sposobnost koncentracije i pažnje, što je osobito ključno tijekom školovanja. Važno je napomenuti sva djeca ne spavaju na isti način budući da se rituali razlikuju od kulture do kulture i od obitelji do obitelji.
Djeca mogu slati signale da trebaju spavati od najranije dobi. Međutim, ne mogu to uvijek verbalizirati. Zapravo, vrlo često tvrde suprotno: bore se protiv spavanja i čine sve da ostanu budni kako bi nastavili sa svojom igrom.
Neki od izravnih i neizravnih znakova umora su zijevanje, trljanje očiju i razdražljivost.
Kako vrijeme prolazi, djeci je potrebno manje sati sna. To je zato što se san mijenja kako se mozak razvija. Međutim, u prvim godinama života san karakteriziraju nestabilnost i neizvjesnost i taj trend se održava do trećeg rođendana.
Portal You Are Mom podijelio je popis preporučenih sati odmora za djecu prema dobi u skladu s preporukama stručnjaka:
Do 5 godina dnevno drijemanje je obično potrebno i preporučuje se. Međutim, nakon 3. godine života veliki postotak djece izbacuje dnevni san.
Osim brojeva, važno je uzeti u obzir stvarne potrebe svakog djeteta. Iako postoje opće preporuke, svako dijete treba se odmarati na temelju svojih aktivnosti tijekom dana.