RIJETKI se danas smatraju sretnima. Razine sreće opadaju među onima mlađima od 30, prema ovogodišnjem Svjetskom izvješću o sreći. Stručnjaci za to krive odrastanje tijekom pandemije covida-19, polariziranu političku scenu i klimatske promjene.
U svojoj novoj knjizi The Anxious Generation: How the Great Rewiring of Childhood Is Causing an Epidemic of Mental Illness, autor i psiholog Jonathan Haidt ističe još jednog krivca - pametne telefone.
Kaže da djeca koja su imala pristup društvenim mrežama i pametnim telefonima u osnovnoj i srednjoj školi prijavljuju višu razinu anksioznosti i depresije.
""Najveći učinci društvenih medija dogodili su se tijekom puberteta, osobito ranog puberteta. Čini se da je najveća šteta u dobi od 9 do 15 godina", napisao je.
Za suzbijanje nasilja, anksioznosti i depresije među tinejdžerima Haidt preporučuje četiri stvari:
"Roditelj može imati kontrolu nad time kada će svom djetetu dati telefon ili mu dopustiti pristup Instagramu, ali neke od strukturalnih promjena, poput oslobađanja škola od telefona i davanja prioriteta odmoru, ne mogu se tako brzo provesti", svjestan je psiholog.
Ističe se da pametni telefoni povećavaju rizik od izoliranosti i izopćenosti iz društva što negativno utječe na mentalno zdravlje.