Mnogi roditelji osjetljivost vide kao lošu osobinu i smatraju da zbog nje izgledamo preopterećeni, pasivni ili čak slabi. Zbog toga djeci možemo govoriti fraze poput: "Dođi k sebi!" ili "Prestani plakati!"
Ali psiholozi i neuroznanstvenici otkrili su da djeca s vrlo osjetljivim mozgovima u pravom okruženju imaju rijetke prednosti. Osim što takva djeca pokazuju više kreativnosti, svijesti i otvorenosti od manje osjetljive djece, posjeduju i nedovoljno cijenjenu osobinu - empatiju.
U jednoj studiji istraživači su sudionicima dali da gledaju fotografije nasmijanih i tužnih ljudi. Otkrili su da mozak osjetljivih ljudi pokazuje najvišu razinu empatičnog odgovora. Njihovi mozgovi bili su također bolji u planiranju akcija. To ukazuje na to da oni ne mogu gledati stranca koji se loše osjeća a da ne osjete snažnu želju da mu pomognu.
Prema psihologinji Elaine Aron, koja je popularizirala izraz "visoko osjetljiva osoba", otprilike jedno od petero djece je vrlo osjetljivo. U nastavku su najčešći znakovi prema kojima to možete prepoznati.
Ako bilo što od navedenoga prepoznajete kod svoga djeteta, zapamtite da je to pozitivna stvar. Vrlo osjetljiva djeca imaju potpuno drugačiji pristup svojoj okolini i to je njihova prednost.