Bolnica u Tokiju postala je u ponedjeljak druga medicinska ustanova u Japanu koja nudi "košaru za bebe", čime roditeljima omogućuje da sigurno i anonimno ondje ostave svoju novorođenčad za koju se ne mogu brinuti. Dojenčad mlađa od mjesec dana može se ostaviti u košarici nalik na kolijevku svakodnevno 24 sata. Ona je postavljena u skrivenoj prostoriji tokijske bolnice koju vodi Kršćanska zaklada Sanikukai.
"Košara za bebe je hitna i krajnja mjera koja će omogućiti spašavanje života djece", rekao je u ponedjeljak na konferenciji za novinare ravnatelj bolnice Sanikukai, Hitoshi Kato.
"Još uvijek postoje majke i bebe koje nemaju kamo", stoji u priopćenju bolnice te se ističe da očajne žene "ostavljaju svoju novorođenčad u ormarićima za prtljagu, u parkovima ili na plažama".
No ovakvu praksu, koju primjenjuje nekoliko zemalja u svijetu, mnogi kritiziraju jer krši djetetovo pravo da upozna svoje roditelje, a može se smatrati i zagovaranjem mjera protiv pobačaja.
Prije Sanikukaija sličan je sustav uvela katolička bolnica Jikei u jugozapadnoj japanskoj regiji Kumamoto još 2007. U svibnju 2024. navodno je u "košari za bebe" bolnice Jikei od njezina uvođenja ostavljeno 179 novorođenčadi i male djece.
Iz bolnice su rekli i da majku, opaze li je u blizini bolnice nakon što ostavi bebu, vlasti nastoje kontaktirati.
Ovakva praksa u svijetu funkcionira od kraja 90-ih. U SAD-u postoji preko 70 kutija za ostavljanje neželjenih beba. Prva kutija za neželjene bebe u Bruxellesu je postavljena 2021., a u Antwerpenu još 2000. U prosjeku se u njoj nađe jedna beba godišnje, piše Brussel Times. Njemačka i Švicarska imaju sličan sustav, a u veljači je prvi prozor za ostavljanje neželjenih beba otvoren i u Zagrebu. Nalazi se u sklopu samostana Pohoda Marijina, uz kapelu Corpus Domini na Trešnjevci u Mošćeničkoj ulici.