Lijek protiv bolova koji koriste milijuni mogao bi poboljšati pamćenje, tvrdi studija

Foto: Shutterstock

Ibuprofen, jedan od najčešće korištenih lijekova za ublažavanje boli, mogao bi imati iznenađujuće pozitivne učinke na mozak, tvrde znanstvenici. Novo istraživanje pokazalo je da ovaj popularni protuupalni lijek ne samo da pomaže kod glavobolje, zubobolje, bolova u leđima i simptoma prehlade, već bi mogao ubrzati reakcije i poboljšati kognitivne funkcije.

Znanstvenici s University College London otkrili su da učinci ibuprofena na mozak mogu biti jednako korisni kao i snižavanje visokog krvnog tlaka. Ipak, nisu svi lijekovi jednako blagotvorni - paracetamol, drugi uobičajeni lijek protiv bolova, pokazao se suprotnim i mogao bi čak pogoršati pamćenje.

Studija je analizirala podatke oko pola milijuna ljudi u Velikoj Britaniji i proučavala kako različiti lijekovi utječu na moždane funkcije. Pokazalo se da lijekovi koji se koriste za liječenje boli, upala, osteoartritisa, bolesti srca, astme, alergija i visokog krvnog tlaka mogu imati značajne pozitivne učinke na mozak. No, s druge strane, paracetamol i antidepresiv fluoksetin povezani su s lošijim rezultatima na testovima pamćenja i rješavanja problema.

Istraživači ističu da njihovi rezultati pokazuju povezanost između određenih lijekova i kognitivnih funkcija, ali ne mogu sa sigurnošću reći da lijekovi izravno uzrokuju ove učinke. Ipak, smatraju da bi buduća klinička istraživanja novih lijekova trebala uključivati i procjenu njihovog utjecaja na mozak kako bi liječnici mogli donositi informiranije odluke o terapijama za pacijente.

Pozitivne učinke pokazali su i aspirin, kodein te diklofenak

Neurolog Martin Rossor, jedan od autora studije, naglasio je kako bi se kognitivni učinci lijekova trebali redovito procjenjivati, budući da neki lijekovi mogu imati značajan utjecaj na funkcije mozga. Dodao je i da se u medicini često zanemaruje utjecaj lijekova na pamćenje i koncentraciju, pogotovo kod starijih osoba, jer se takvi problemi često pripisuju prirodnom procesu starenja.

Istraživanje je financirala organizacija The Health Foundation, a obuhvatilo je medicinske podatke više od 540.000 muškaraca i žena u dobi do 73 godine. Analizirani su njihovi zdravstveni kartoni, uključujući podatke o lijekovima koje uzimaju te rezultate testova koji su mjerili brzinu reakcije, pamćenje, sposobnost logičkog zaključivanja i rješavanja problema.

Rezultati, objavljeni u časopisu Brain and Behaviour, pokazali su da su osobe koje su uzimale jedan od deset uobičajenih lijekova ostvarile bolje rezultate na testovima od onih koji nisu koristili te lijekove. Osim ibuprofena, pozitivne učinke pokazali su i aspirin, kodein te diklofenak, poznat i pod nazivom Voltaren.

Amitriptilin ima najlošiji učinak na moždane funkcije

Dodatni pozitivni rezultati zabilježeni su i kod osoba koje su uzimale omega-3 trigliceride za zdravlje srca, glukozamin za osteoartritis, atorvastatin za snižavanje kolesterola te lijekove za želučane tegobe poput omeprazola i lanzoprazola. Osobe koje su redovito uzimale multivitamine također su imale bolje rezultate na testovima kognitivnih sposobnosti.

Međutim, istraživanje je otkrilo i negativne učinke kod određenih lijekova. Antidepresiv amitriptilin, koji se često koristi za liječenje migrena i depresije, pokazao se kao lijek s najlošijim učinkom na moždane funkcije.

Iako su rezultati istraživanja zanimljivi, stručnjaci upozoravaju da je potrebno dodatno istražiti kako ti lijekovi djeluju na mozak i mogu li se njihove dobrobiti koristiti u svrhu poboljšanja kognitivnih funkcija.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.