Moždani udar jedan je od vodećih uzroka smrti u svijetu, a prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), njegova učestalost je u porastu. Iako na neke čimbenike rizika ne možemo utjecati, svakodnevne navike mogu igrati veliku ulogu u prevenciji.
Liječnica dr. Simran Malhotra naglašava da male, dosljedne navike poput zdrave prehrane, kvalitetnog sna i izbjegavanja alkohola i duhana mogu znatno smanjiti rizik od moždanog udara. Prema istraživanjima, čak 84 posto moždanih udara povezano je s promjenjivim životnim stilom. Stoga stručnjaci izdvajaju četiri stvari koje bismo nakon 17 sati trebali izbjegavati kako bi se smanjio rizik.
Iako kasni obroci mnogima djeluju kao navika, mogu predstavljati rizik za zdravlje mozga i srca. "Kasni obroci mogu poremetiti cirkadijalni ritam tijela i negativno utjecati na krvni tlak i metabolizam", kaže dijetetičarka specijalizirana za zdravlje srca Michelle Routhenstein za EatingWell.
Istraživanja su pokazala da je večera nakon 21 sat povezana s većim rizikom od moždanog udara u usporedbi s ranijim obrocima. Sličan rizik uočen je i kod kasnog doručka, što upućuje na to da vrijeme unosa hrane može imati veći utjecaj na zdravlje nego što se prije mislilo.
Večernji odmor uz televiziju ili mobitel može se činiti bezazlenim, ali dugotrajno sjedenje noću – osobito ako danju već sjedimo – povećava rizik od moždanog udara. Jedna velika studija otkrila je da fizički neaktivne osobe mlađe od 60 godina koje provode više od osam sati dnevno gledajući TV, koristeći računalo ili čitajući imaju tri i pol puta veću vjerojatnost da dožive moždani udar.
"Šetnja od 20 minuta nakon večere može pomoći probavi i regulaciji šećera u krvi", kaže dr. Malhotra, dodajući da to pomaže u prevenciji predijabetesa, dijabetesa, povišenog tlaka i na kraju – moždanog udara.
Večernje opuštanje uz alkohol mnogima je navika, ali novi dokazi upućuju na to da i umjerene količine mogu štetiti. "Alkohol povećava upalu i oštećuje stanice", kaže liječnica dr. Troy Alexander-El.
Jedna od najvećih međunarodnih studija o riziku od moždanog udara otkrila je da su umjereni i visoki unosi alkohola povezani s većim rizikom, a čak i konzumacija pet ili više pića samo jednom mjesečno povećava vjerojatnost moždanog udara. Stručnjaci preporučuju zamjenu večernjeg pića biljnim čajem ili bezalkoholnim koktelom.
Kasnonoćno gledanje TV-a, listanje po društvenim mrežama ili rad može imati negativne posljedice za zdravlje.
"San je temelj dugovječnosti i najpodcjenjenija životna navika", kaže dr. Malhotra. Istraživanja pokazuju da premalo sna (manje od pet sati) povećava rizik od moždanog udara za 33 posto, ali i da previše sna (više od osam sati) taj rizik povećava čak za 71 posto. Cilj bi trebao biti oko šest do osam sati sna, uz dosljedne sate spavanja i buđenja svaki dan, čak i vikendom.