21. TRAVNJA 1989. godine premijerno je prikazan jedan od najdirljivijih i najneobičnijih sportskih filmova svih vremena, Polje snova (Field of Dreams), u kojem je glavnu ulogu igrao Kevin Costner. Film je s godinama stekao kultni status, ne samo kao priča o bejzbolu, već i kao univerzalna parabola o vjeri, iskupljenju, odnosima između očeva i sinova te snazi snova koji nadilaze stvarnost.
Režiju i scenarij potpisuje Phil Alden Robinson, a film je nastao prema romanu Shoeless Joe američkog autora W. P. Kinselle. Polje snova mnogo je više od sportskog filma, riječ je o poetičnoj i emocionalnoj drami koja je osvojila srca gledatelja diljem svijeta.
Radnja filma smještena je u ruralnu Iowu, gdje farmer Ray Kinsella (Kevin Costner) jednog dana čuje misteriozan glas dok radi na polju kukuruza: "Ako ga izgradiš, on će doći." U početku zbunjen, Ray uskoro shvaća da glas aludira na izgradnju igrališta za bejzbol usred farme.
Vođen instinktom, ali i snažnom unutarnjom potrebom da pronađe smisao i poveže se s vlastitim ocem koji je obožavao bejzbol, Ray uništava velik dio svog usjeva i gradi igralište, na veliko čuđenje obitelji i susjeda.
Na tom terenu uskoro se počinju pojavljivati duhovi slavnih igrača iz prošlosti, predvođeni legendarnim Shoeless Joe Jacksonom (Ray Liotta), poznatim članom tima Chicago White Sox koji je diskvalificiran 1919. godine zbog sumnji o namještanju utakmica. Kako se priča razvija, Ray kreće na duhovno putovanje kroz Ameriku u potrazi za odgovorima i smislom.
U konačnici, ono što se čini kao luda fantazija prerasta u dirljivu priču o pomirenju, oprostu i nadanju. Kroz simboliku sporta i snova, Ray pronalazi mir s vlastitim ocem, od kojeg je bio otuđen, i film završava jednim od najsentimentalnijih i najpoznatijih prizora u povijesti američkog filma: Rayevim susretom s ocem na bejzbolskom terenu, dok kolona ljudi prilazi igralištu, privučena nevidljivom nadom i vjerom.
Iako je Polje snova na papiru djelovao kao vrlo rizičan projekt, drama o farmeru koji gradi bejzbolsko igralište zbog glasa iz kukuruza, film je uspio osvojiti i publiku i kritičare. Kritike su bile izrazito pozitivne, osobito ističući emocije koje film pobuđuje, snagu simbolike i dirljivu glumu.
Roger Ebert, jedan od najpoznatijih filmskih kritičara, dao je filmu visoku ocjenu i napisao kako se film "dotiče nečeg duboko ljudskog, djetinje vjere u čuda i druge prilike."
Film je nominiran za tri Oscara: za najbolji film, najbolji adaptirani scenarij i najbolju originalnu glazbu koju je skladao James Horner. Iako nije osvojio prestižnu nagradu, već sama nominacija bila je potvrda njegove kvalitete i emocionalne snage.
Snaga Polja snova leži u njegovoj sposobnosti da govori univerzalnim jezikom emocija. Iako se temelji na bejzbolu, gledatelji ne trebaju poznavati pravila tog sporta kako bi osjetili njegovu poruku. To je film o čežnji, pomirenju i hrabrosti da slijedimo ono što nam srce govori, čak i kada nam razum nalaže suprotno.
Mjesto gdje je film sniman u Iowi danas je turistička destinacija, a igralište i dalje stoji kao spomenik snovima. Tamo se održavaju utakmice i razne svečanosti, a film je postao važan dio američke kulture i odabran je za očuvanje u Nacionalnom filmskom registru SAD-a.