SHIRLEY TEMPLE, rođena 23. travnja 1928. u Santa Monici u Kaliforniji, odrasla je kao najmlađe od troje djece u prosječnoj američkoj obitelji. Otac George Temple bio je bankovni službenik, a majka Gertrude domaćica koja je brižno njegovala njezin talent za glazbu, glumu i ples, prepoznavši u njoj iznimnu scensku prisutnost. Upravo je ona počela kovrčati Shirleynu kosu u prepoznatljive loknice i poticala njezin nastup pred publikom.
U vrijeme Velike depresije američka publika tražila je nadu i bijeg iz stvarnosti i pronašla ih je u djevojčici koja je pjevala, plesala i glumila s nevjerojatnom lakoćom. Shirley Temple nije bila samo glumica, već i simbol nacionalnog optimizma. Počela je glumiti kada je imala tri godine, a dvije godine kasnije potpisala je ugovor s filmskim studijem Fox Film Corporation i ubrzo postala najpoznatije dječje lice na svijetu.
Prvi veliki uspjeh ostvarila je filmom Bright Eyes (1934.), u kojem je otpjevala pjesmu On the Good Ship Lollipop koja će postati njezin zaštitni znak. Budući da je Fox Film Corporation bio na rubu bankrota u to vrijeme, mnogi vjeruju da ga je film Bright Eyes spasio od propasti.
Uslijedili su brojni hitovi, uključujući Curly Top (1935.), Dimples (1936.) i Heidi (1937.), u kojima je glumila uz bok odraslim zvijezdama, ali ih je često nadmašivala svojom karizmom.
Godine 1935. primila je počasnog "dječjeg Oscara", a u razdoblju između 1935. i 1938. bila je jedna od najprofitabilnijih zvijezda u Hollywoodu. Njezina popularnost proširila se i izvan filmova - pojavljivala se u brojnim reklamama i marketinškim kampanjama te je inspirirala linije igračaka.
Iako je uloga vedrog i neodoljivog djeteta bila temelj njezine slave, filmski studiji pomno su planirali svaku njezinu pojavu. Shirley je radila prema strogom rasporedu, često snimajući više sati dnevno, ali nikada nije javno pokazivala nezadovoljstvo. Bila je profesionalna, disciplinirana i besprijekorno pripremljena, čak i u dobi kada se druga djeca tek navikavaju na školu.
Kako je ulazila u adolescenciju, interes publike za njezin dječji šarm polako je jenjavao. Iako je pokušala nastaviti karijeru u zrelijim ulogama, nijedan film iz tog razdoblja nije dosegnuo raniji uspjeh. Nakon filma A Kiss for Corliss iz 1949. odlučila se povući iz glume.
U privatnom životu prošla je kroz dva braka. Prvi, s glumcem Johnom Agarom, završio je razvodom, a trajnu stabilnost pronašla je u braku s Charlesom Aldenom Blackom, s kojim je imala dvoje djece. Uloga supruge i majke bila joj je važna, ali nije se povukla iz javnog života.
U kasnijim desetljećima Shirley Temple započela je političku i diplomatsku karijeru. Predstavljala je SAD tijekom Opće skupštine Ujedinjenih naroda 1969. godine, a zatim je radila kao veleposlanica u Gani (1974.–1976.) te kasnije u Čehoslovačkoj (1989.–1992.), gdje je izbliza svjedočila padu komunističkog režima.
U javnosti je bila cijenjena kao osoba koja je odgovorno i ozbiljno pristupala svojim dužnostima, daleko od glamura kojim je nekad bila okružena.
Godine 1988. otvoreno je progovorila o vlastitoj borbi s rakom dojke, čime je postala jedna od prvih slavnih osoba koje su javno progovorile o toj temi, što je ohrabrilo druge žene da potraže pomoć i podršku.
Shirley Temple umrla je 10. veljače 2014. godine u svom domu u Kaliforniji. Vijest o njezinoj smrti odjeknula je diljem svijeta, a brojni mediji, političari i glumci odali su počast njezinu iznimnom doprinosu ne samo filmu, već i društvu u cjelini.
Do kraja života ostala je posvećena humanitarnom radu, političkom angažmanu i zaštiti prava žena. Shirley Temple ostaje simbol jedne ere, ne samo zbog kovrčave kose i zaraznog osmijeha, već zbog snage da vlastiti uspjeh ne doživi kao vrhunac, već kao temelj za novo, jednako vrijedno poglavlje života.