Zvali su ga Anđeo Smrti. Jedan od najvećih monstruma ikad umro je slobodan

Auschwitz, Poljska, trojica SS časnika druže se na području SS-ovog odmarališta izvan Auschwitza, u "Solahütte", 1944. godine. S lijeva na desno: Richard Baer (zapovjednik Auschwitza), dr. Josef Mengele i Rudolf Hoess (bivši zapovjednik Auschwitza). Foto: Wikipedia

Josef Mengele, poznat kao Anđeo Smrti, bio je njemački liječnik i časnik SS-a koji je tijekom Drugog svjetskog rata provodio nehumane medicinske eksperimente nad zatvorenicima u koncentracijskom logoru Auschwitz. Njegova djela ostavila su trajnu mrlju u povijesti medicine i čovječanstva.

Rani život i obrazovanje

Rođen 16. ožujka 1911. godine u Günzburgu, u Bavarskoj, Mengele je bio najstariji od trojice sinova Karla Mengelea, uspješnog proizvođača poljoprivrednih strojeva. Studirao je medicinu i fizikalnu antropologiju na nekoliko sveučilišta, a 1935. godine stekao je doktorat iz fizikalne antropologije na Sveučilištu u Münchenu. Godine 1936. položio je državne medicinske ispite, čime je formalno započeo svoju medicinsku karijeru.

Pridruživanje Nacističkoj stranci i vojna karijera

Mengele se pridružio Nacističkoj stranci 1937. godine, a godinu dana kasnije i SS-u. Tijekom Drugog svjetskog rata služio je kao medicinski časnik na Istočnom frontu, gdje je za hrabrost nagrađen Željeznim križem prvog i drugog reda.

Nakon ranjavanja 1942. godine proglašen je nesposobnim za daljnju aktivnu službu te je premješten u Glavni ured za rasu i naseljavanje SS-a u Berlinu. U travnju 1943. promaknut je u čin SS-Hauptsturmführera (kapetana).

Fotografija koju je 1956. godine u Buenos Airesu snimio policijski fotograf za Mengeleov argentinski identifikacijski dokument

Auschwitz i medicinski eksperimenti

U svibnju 1943. godine Mengele je premješten u koncentracijski logor Auschwitz-Birkenau, gdje je postao glavni liječnik u logoru za Rome. Poznat po sudjelovanju u selekcijama novopridošlih zatvorenika, odlučivao je tko će biti odmah poslan u plinske komore, a tko će biti zadržan za prisilni rad ili medicinske eksperimente.

Njegovi eksperimenti, posebno oni na blizancima, bili su okrutni i često smrtonosni. Cilj mu je bilo proučavanje nasljednosti i unaprjeđenje arijevske rase, no metode su bile pseudoznanstvene i neetične.

Bijeg i poslijeratni život

Nakon pada Trećeg Reicha Mengele je pobjegao iz Njemačke, koristeći mrežu bivših SS-ovaca i simpatizera. Preko Italije je stigao u Argentinu 1949. godine, gdje je živio pod lažnim identitetom. Kasnije se preselio u Paragvaj i Brazil, nastavljajući izbjegavati pravdu unatoč međunarodnim potragama.

Prema dostupnim izvorima, umro je 7. veljače 1979. godine od moždanog udara dok je plivao u Brazilu. Njegovi posmrtni ostaci identificirani su 1985. godine.

Josef Mengele ostaje simbolom medicinske zloupotrebe i etičkog pada tijekom nacističkog režima. Njegovi zločini služe kao trajno upozorenje o opasnostima kada se znanost stavi u službu ideologije koja negira ljudska prava i dostojanstvo.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.