GRČKA može bankrotirati unutar eurozone. Ili može bankrotirati izvan eurozone. Ali svakako će bankrotirati.
Što je banka radila?
Uvođenje nove/stare valute bilo bi praćeno ogromnim stopama inflacije. Javni dug u tom se slučaju iz eura preračunava u drahme. Ali što se događa s privatnim dugom? Jenkins za primjer uzima njemačku banku koja je atenskom ogranku BMW-a dala kredit u eurima. Je li taj kredit i dalje u eurima ili se preračunava u drahme? U slučaju reprogramiranja kredita - na gubitku je banka. Ako kredit ostaje u eurima - u problemu su i kompanija i banka.
U tom trenutku nastaje kaos: "zaraza" se širi izvan Grčke, ušteđevina iz banaka počinje se podizati najprije u Portugalu, zatim i u Irskoj. Sljedeće na udaru su Španjolska i Italija. Kompanije u tim državama svoja sredstva prebacuju na off shore račune, za svaki slučaj. Banke u centralnim državama (Njemačka, Francuska) isključuju sve rubne zemlje EU iz svojih poslova. Kreditne linije nestaju, prestaju sve bankovne transakcije unutar EU i dolazi do potpunog zastoja ekonomske aktivnosti. Lančana reakcija dovodi do gospodarske depresije kojoj se ne nazire kraj.
"Branit ćemo euro pod svaku cijenu"
"Jednom dijelu europskih čelnika ovaj je scenarij bio jasan od samog početka. Drugima je trebalo malo duže da shvate jer su bili fokusirani samo na dug javnog sektora", kaže Jenkins. Rezultat je i promjena političke retorike. Počelo je sa "Grčka neće bankrotirati". Nastavilo se sa "kontroliranim bankrotom", a zatim "bankrotom unutar eura". Poruka koju europski čelnici sada šalju u javnost više se ne referira na bankrot. Umjesto toga ona glasi: "Branit ćemo euro pod svaku cijenu".