Vjernici diljem Hrvatske slave Uskrs, ovo su poruke nadbiskupa

Foto: Pixsell

Diljem Hrvatske održavaju se mise povodom Uskrsa. U nastavku prenosimo poruke nadbiskupa.

Mons. Križić: Molimo za narod i domovinu da uskrsne što je potonulo u beznađu

Nadbiskup splitsko-makarski Zdenko Križić pozvao je u nedjelju na molitvu za naš narod da u njemu uskrsne sve što je u beznađu potonulo i za domovinu da nam bude na putu boljeg života za cijeli narod, rekavši kako su očaj i beznađe "otrovi koji ubijaju život".

"Molimo za sve nas, za cijeli naš narod, da u njemu uskrsne sve ono što je zamrlo i usahlo, što je u očaju ili beznađu potonulo, molimo da nam i domovina bude na putu trajnog uskrsnuća i boljeg života za cijeli narod," istaknuo je mons. Križić u propovijedi predvodeći misno slavlje na Uskrs u splitskoj prvostolnici.

Kazao je kako vjera u Boga i vjera u uskrsnuće poznaju i svoje krize pa i drame, jer postoji i glas Zloga koji stalno nameće osjećaj beznađa i tako iscrpljuje čovjeka. Napomenuo je kako nije lako vjerovati  u  uskrsnuće bez obzira na to što čovjek bez istine uskrsnuća ne nalazi pravi smisao u svom životu.

Naglasio je kako Isusovo uskrsnuće nije samo događaj koji slavimo, nego događaj koji moramo trajno živjeti. Uskrsnuće za nas, dodao je, nije događaj jednog trenutka nego je to trajni proces  u kojem se nalazimo sve do fizičke smrti.

"Isusovo uskrsnuće je najveći događaj u povijesti čovječanstva, događaj koji je dao smisao ljudskom životu i dao novo usmjerenje ljudskoj povijesti," rekao je.

Za očaj i beznađe rekao je da su "otrovi koji ubijaju život"  upitavši koliko je danas samoubojstava mladih i starijih zbog besmisla i beznađa.

To što se čovjek kreće i radi, i izgleda fizički zdrav, po riječima nadbiskupa Križića, ne znači da je pun života. "Kako možemo nazvati životom osobe koje drogirane, iz dana u dan, leže po našim parkovima i zabitima? Je li to život?," upitao je.

Nadbiskup Hranić predvodio uskrsnu misu u katedrali sv. Petra u Đakovu

Svečano misno slavlje na Uskrs u katedrali sv. Petra u Đakovu prevodio je đakovačko-osječki nadbiskup metropolit mons. Đuro Hranić, posvetivši propovijed poruci praznog Isusovog groba u uskrsno jutro i što ta istina znači kroz čovjekov kršćanski život.

"Kamen podignut s Isusova groba svjedoči da konačna istina ne ovisi o nama ljudima. Istina se uvijek suprotstavlja razarajućem mentalitetu lakomosti, sebičnosti, korupcije. Istina je ponekada skupa, no ona nikada ne pita za cijenu i ne boji se. Oslobođena je sve sebičnosti, ne može biti predmet naše ljudske trgovine", rekao je Hranić mnoštvu vjernika okupljenima u đakovačkoj prvostolnici.

Govoreći o tome da je Isus ustao iz groba i što je njegov prazan grob za našu vjeru, Hranić je rekao kako Isus uskrsnućem poručuje da se isplati živjeti drugačije, a ne, rekao je nadbiskup, logikom ovoga svijeta.

"Isplati se živjeti porukom ljubavi bez obzira na cijenu, ne po kriterijima ovoga svijeta, ne samo gledajući sebe nego na opće dobro – govori nam Isus svojim uskrsnućem, poručio je u svojoj homiliji nadbiskup Hranić.

Nadbiskup Zgrablić: Uskrs je događaj koji mijenja cijeli svijet

Zadarski nadbiskup Milan Zgrablić u propovijedi na središnjoj uskrsnoj misi u Katedrali sv. Stošije u Zadru poručio je da "Uskrs nije samo događaj koji mijenja našu osobnu sudbinu nego događaj koji mijenja cijeli svijet".

"Uskrsnuće Isusa Krista temelj je naše vjere. Ali lako se dogodi da Uskrs svedemo na nešto što se tiče samo našega osobnog spasenja. To nije pogrešno, ali je – premalo. Jer Uskrs nije samo događaj koji mijenja našu osobnu sudbinu, to je događaj koji mijenja cijeli svijet, dodao je nadbiskup Zgrablić.

Ustvrdio je da je "uskrsnuće prvi čin nove stvarnosti, novog stvaranja.

Podsjetio je na riječi sv. Pavla u Poslanici Kološanima, koji poziva da, ako smo suuskrsli s Kristom, težimo za onim gore, a ne zemaljskim.

"Težiti za onim gore ne znači bježati od svijeta, nego živjeti u svijetu s pogledom usmjerenim prema Bogu, prema dobru, prema onome što Duh Sveti nadahnjuje u našim srcima", kazao je te istaknuo da hodati kao hodočasnici nade znači slijediti put koji nije uvijek lak, ali je ispunjen smislom, jer nas vodi k punini života.

To je, smatra, svakodnevno usmjerenje prema onome što oplemenjuje, što gradi zajedništvo, što donosi mir i radost, i što nas sve više suobličuje Kristu.

"Ako smo uistinu zahvaćeni Uskrsom, onda i naši pogledi, naši prioriteti, naši životi moraju biti drukčiji. Ne bježimo iz ovoga svijeta, ne skrivamo se u njemu i zatvaramo u sakristije, ali u njemu više ne živimo po starim zakonima tame i sebičnosti, samo tjelesnosti i propadljivosti. U nama se već vidi trag novoga", rekao je Zgrablić.

Nadbiskup Vukšić: Jačati nadu, vjeru i ljubav i tako živjeti kršćanstvo

Vrhbosanski nadbiskup Tomo Vukšić u nedjelju je predvodeći u sarajevskoj katedrali Srca Isusova misno slavlje u povodu blagdana Uskrsa pozvao vjernike da ojačaju svoje pouzdanje u vječni život i ustrajno svjedoče nadu.  

Nadbiskup Vukšić misno slavlje u Sarajevu je predvodio uz koncelebraciju provincijala Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravka Dadića te još desetak svećenika i redovnika. U svojoj propovijedi podsjetio je kako je nada uz vjeru i ljubav jedna od tri stožerne i najvažnije kreposti u kršćanstvu, a konkretiziranje nade u svakodnevnom životu kršćana nešto što bi se s pravom moglo nazvati primijenjeno kršćanstvo.

"U tom smislu jubilarna 2025. od Isusova rođenja, koja je cijela posvećena upravo kreposti kršćanske nade i njezinu konkretnom svjedočenju, samo je povod za aktualiziranje istine, da je kršćanstvo vjera nade i da su kršćanski vjernici poslani biti svjedoci nade. Odnosno, svjedočenje nade neizostavni je dio života svakog kršćanina jer kršćanin vjeruje u Isusa Krista, uskrslog, koji je upravo po tomu, kako piše apostol Pavao, nada naša", kazao je vrhbosanski nadbiskup.

Dodao je kako je Isus svojim uskrsnućem svim ljudima otvorio vrata vječnog života i postavio most između ovoga svijeta i vječnog života, koji je otvoren za prolaz svim ljudima pa je nada u novi život temeljna poruka Uskrsa.

Podsjetio je i na okolnost sadašnjeg trenutka koju treba prepoznati a to je kako su se ove godine muslimani, katolici i pravoslavni u isto vrijeme postom pripravljali za svoje velike blagdane.

"Ta blizina u duhovnom kalendaru nudi priliku, i za to se molimo, da hodamo jedni s drugima, u zajedničkom procesu čišćenja, molitve i milosrđa. Isto tako, tu simboliku treba protumačiti da ne želimo živjeti jedni pored drugih, već želim živjeti zajedno u iskrenom i međusobnom poštovanju i jedni drugima biti znak nade", kazao je vrhbosanski nadbiskup.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.