Vijetnam se ubrzano priprema za Trumpove carine, premijer objavio veliki plan

Foto: EPA

Vijetnam nastoji ubrzati pregovore o novim sporazumima o slobodnoj trgovini, izdvojivši među potencijalnim novim tržištima Brazil, Indiju, Egipat i zemlje u istočnoj Europi.

Premijer Pham Minh Chinh pozvao je jučer ministarstvo trgovine da zaključi odnosno pokrene pregovore o slobodnoj trgovini s Indijom, Brazilom, Pakistanom, Egiptom i drugim zemljama na Bliskom istoku, u Africi, Latinskoj Americi, srednjoj Aziji i istočnoj Europi.

Vijetnam je već potpisao 17 bilateralnih i multilateralnih sporazuma o slobodnoj trgovini, uključujući Sveobuhvatni i progresivni sporazum o transpacifičkom partnerstvu i Regionalni sveobuhvatni sporazum o gospodarskom partnerstvu, te sporazume s EU-om, Japanom i Južnom Korejom.

Hanoi planira i hitne razgovore s američkim vlastima o sklapanju "recipročnog trgovinskog sporazuma" koji će jamčiti korist i za Vijetnam i za SAD.

SAD je Vijetnamu dodijelio status povlaštenog trgovinskog partnera, uz prosječnu carinsku stopu na uvoz od 9,6 posto, prema podacima ureda američkog trgovinskog predstavnika za 2022. godinu. Vijetnam pak naplaćuje carinu od 17,1 posto na uvoz poljoprivrednih proizvoda i od 8,4 posto na ostale kategorije proizvoda.

U 2024. godini SAD je u robnoj razmjeni s Vijetnamom bilježio manjak od 123,5 milijardi dolara, veći za 18,1 posto nego u 2023. Veći manjak SAD je bilježio samo u razmjeni s Kinom i Europskom unijom.

Trumpova najava novih carina

Početkom travnja američki predsjednik Donald Trump najavio je dodatne "recipročne" carine na uvoz iz trgovinskih partnera s kojima SAD kroz dulje vremensko razdoblje bilježi manjak u razmjeni. Uvoz iz Vijetnama trebao bi po prijedlogu ekonomskih savjetnika Bijele kuće podlijegati carini od 46 posto.

Cilj je smanjiti manjak u razmjeni i vratiti proizvodnju u SAD, rekao je Trump.

Brojne američke kompanije izmjestile su proizvodnju u Vijetnam kako bi smanjile troškove, a proizvode potom izvoze u SAD. U takvim je uvjetima Vijetnam prošle godine u robnoj razmjeni sa SAD-om zabilježio višak od 123,5 milijardi dolara. U većem su plusu u razmjeni sa SAD-om bili samo Kina, EU i Meksiko.

"Recipročne" carine odgođene su u međuvremenu do srpnja, a Washington je pozvao trgovinske partnere na pregovore.

Vijetnamski ustupci SAD-u

Vijetnamska vlada napravila je niz ustupaka SAD-u već prije Trumpove najave carina, obećavši da će kupovati više američke robe poput zrakoplova i poljoprivrednih proizvoda i sniziti namete na uvoz energenata i automobila.

Krajem ožujka Vijetnam je tako prepolovio carine na američki ukapljeni plin i na etanol, a snizio je i namete na uvoz automobila i proizvoda poput pilećih zabataka, badema, jabuka, trešanja i proizvoda od drva.

Uvoz američkog etana oslobođen je uvoznih nameta.

Hanoi je dužnosnicima naložio i da se pojačano angažiraju na suzbijanju trgovinskih prijevara, krivotvorenja i drugih pitanja koja zabrinjavaju SAD.

Krediti za mlade i tvrtke, ulaganje u infrastrukturu i tehnologije

Premijer Chinh ponovio je u direktivi vladinim agencijama i gradskim i pokrajinskim vlastima da namjeravaju poduzeti i niz dodatnih mjera kako bi u ovoj godini gospodarska aktivnost porasla za najmanje osam posto, kao što su isplanirali.

"Od početka 2025. godine situaciju u svijetu obilježili su brojni novi, složeni i nepredvidivi događaji. Zaoštrena strateška konkurencija velikih zemalja, rašireni trgovinski ratovi i pogoršani izgledi za svjetsko gospodarstvo donose brojne teškoće i izazove", stoji u direktivi.

Premijer je pozvao središnju banku da osigura dovoljno novca za gospodarski rast, uz očuvanje sigurnosti deviznih i tržišta zlata te bankarskog sustava.

Središnja banka trebala bi također potaknuti kreditiranje građana mlađih od 35 godina kako bi mogli kupiti stambenu nekretninu. Kompanije bi pak trebale imati pristup povoljnim kreditima kako bi se mogle nositi s američkim carinama, rekao je premijer.

Ostale mjere potpore gospodarstvu uključuju ubrzani razvoj infrastrukture, poticanje domaće potrošnje i veća ulaganja u digitalnu transformaciju i u tehnologije, stoji u direktivi.

Ministarstvo trgovine trebalo bi pak po premijerovim riječima poticati platforme za internetsku trgovinu da osiguraju povlaštene uvjete za kupnju domaćih proizvoda i da osiguraju dostavu naručenih proizvoda u udaljena područja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.