Sredinom lipnja ruski predsjednik Vladimir Putin otputovao je u Pjongjang kako bi se sastao sa sjevernokorejskim vođom Kim Jong-unom i potpisao obrambeni sporazum između Rusije i Sjeverne Koreje. Šest tjedana kasnije u blizini fronte na jugu Rusije, tik preko granice, pojavilo se sjevernokorejsko vozilo za projektile.
Čini se kako snažnije vojne veze između Rusije i Sjeverne Koreje napokon počinju ostavljati traga u borbama. Ako Sjeverna Koreja zaista Rusiji šalje oklopna vozila, to bi moglo riješiti jedan od najvećih ruskih problema u ratu: nestašicu borbenih vozila, piše Forbes.
Početkom tjedna jedan ukrajinski dron zamijetio je nešto neobično blizu Vovčanska, glavnog ratišta dvomjesečne ruske ofenzive na sjeveru Ukrajine. Pobliže promatranje otkrilo je kako se navodno radi o vozilu Bulsae-4, opremljenom projektilima za uništavanje tenkova. Vozilo je "uspjelo ispaliti šest raketa prije odlaska", izvijestio je ukrajinski pilot dronova kodnog imena Kriegsforscher.
Bulsae-4 postoji samo u Sjevernoj Koreji. Sastoji se od oklopa sjevernokorejske verzije ruskog oklopnog vozila za prijevoz trupa BTR-80 na koji su nadodani nezgrapna kupola i osam protutenkovskih projektila s navođenjem od kojih svaki vjerojatno ima domet od nekoliko kilometara. Bulsae-4 obavlja isti posao koji obavljaju ukrajinski i ruski timovi opremljeni protutenkovskim projektilima - uništava neprijateljske tenkove - ali to čini uz mnogo veću brzinu, pokretljivost i zaštitu.
Za Ruse Bulsae-4 ispunjava sve snažniju potrebu: ruska vojska u rat je ušla s oko nekoliko stotina protutenkovskih vozila Shturm i Kornet. Vrlo brzo su izgubili njih pedeset, zahvaljujući ukrajinskim akcijama. U posljednje vrijeme su vozila s projektilima postala rijedak prizor na fronti, možda i zato što ih jednostavno nije ostalo mnogo.
Ne znamo koji su detalji ruskog sigurnosnog sporazuma sa Sjevernom Korejom, ali je moguće - čak i vjerojatno - da uvjeti uključuju transfer velikog broja sjevernokorejskih vozila.
Ako ruska vojska zaista dobiva sjevernokorejska vozila, moguće je da nije riječ samo o vozilima Bulsae-4. Rusima nedostaje modernih tenkova i oklopnih vozila za prijevoz trupa, zbog čega ne bi trebalo iznenaditi ako uskoro na fronti vidimo korejske tenkove Pokpung-ho i vozila M2010 APC.
Veliko pitanje je što će učiniti Južna Koreja. Početkom rata su i Sjeverna i Južna Koreja pružale podršku svojim saveznicima u sukobu, ali potiho. Autoritarna Sjeverna Koreja prodavala je autoritarnoj Rusiji granate i balističke projektile, dok je demokratska Južna Koreja prodavala granate SAD-u za daljnji prijevoz u demokratsku Ukrajinu.
Sada kada Sjeverna Koreja Rusiju podržava otvoreno, Južna Koreja možda će početi razmišljati o otvorenoj podršci Ukrajini. Nedugo nakon što su Putin i Kim potpisali sigurnosni pakt, južnokorejski savjetnik za nacionalnu sigurnost Chang Ho-jin žestoko ga je kritizirao rekavši kako će njegova vlada ponovo razmisliti o zabrani slanja oružja izravno Ukrajini, koja je trenutno na snazi.
Valja napomenuti kako Južna Koreja proizvodi neka od najboljih oružja na svijetu, i to u mnogo većim brojkama nego bilo koja druga zemlja, vjerojatno uključujući i Sjevernu Koreju. "Nadam se da će Južna Koreja reagirati", napisao je Kriegsforscher.