VIDEO I FOTO Bili smo u nekadašnjoj tvornici Nada Dimić - ruševini u centru Zagreba

Foto: Hana Kajari/Index

ZGRADA nekadašnje tvornice Zagrebačka trikotaža i pozamenterija "Nada Dimić" odnedavno ima novog vlasnika i to Nexe Grupu. Za sada nije poznato što će novi vlasnici učiniti s ovom nekretninom koja se nalazi na izrazito atraktivnoj lokaciji u centru Zagreba, na križanju Ulice kneza Branimira i Erdödyjeve.

Planovi se tek rade 

"Vezano uz predmetnu nekretninu, u tijeku su planske aktivnosti", stoji u odgovoru koji smo dobili od Uprave Nexe grupe. Prema prostornom planu, kompleks bi trebao imati pretežno poslovnu namjenu, a u njoj bi se trebala nalaziti i spomen-soba Slavoljubu Penkali.

Valja naglasiti da je ova zgrada iz 1909. zaštićena kao važan primjer zagrebačke industrijske baštine, a izgrađena je prema projektu arhitektonskoga studija Hönigsberg i Deutsch za potrebe poduzeća Penkala-Edmund Moster & Co.

Današnji izgled rezultat je preinake Rudolfa Lubynskog, autora zgrade Državnog arhiva, iz 1919. godine. Tada je tvornica dobila još jedan kat, a napravljene su i izmjene pročelja te je izgrađena dvorišna zgrada. Svoj tadašnji izgled je zadržala do danas.

 

Radilo je oko 1700 radnika, većinom su bile žene

Zgrade su dijelom stradale u potresu. Dvorišna zgrada ima crvenu naljepnicu, dok je tvornička zgrada pak izdržala potres i dobila zelenu naljepnicu. Zgrada je imala i burnu povijest.

Naime, od 1950-ih godina ona postaje tvornica tekstila Nada Dimić, poduzeće Zagrebačke trikotaže i pozamanterije. Na samom vrhuncu, 1980-ih godina ta je tvornica zapošljavala oko 1700 radnika od kojih su velika većina bile žene.

Od 1993. godine tvornica od društvenog poduzeća "Nada Dimić" postaje dioničko društvo Endi-International, koje se nastavilo baviti istim poslom. No, samo sedam godina kasnije proglašen je stečaj. Od tada su se mijenjali vlasnici tog prostora.

Od Nobila pa do Keruma

Prvi vlasnici nekretnine nakon stečaja Nade Dimić bili su odvjetnik Anto Nobilo i njegov partner, danas pokojni, Milan Mićo Carić. Oni su je preuzeli u stečaju 2003. godine, da bi je samo dvije godine kasnije prodali Željku Kerumu. Iznos transakcije od Nobila i Carića prema Kerumu nikad se nije saznao, no navodno su odvjetnik i njegov partner na tim poslovima zaradili milijune.

Kerum je za "Nadu Dimić" imao dozvolu za rekonstrukciju postojeće tvornice, no imao je namjeru ondje graditi veliki poslovni centar kojeg je nazvao "Krešimir" i to tako da potpuno sruši tvornicu i izgradi novi objekt.

Nekada glavni ulaz u tvornicu 

Radovi su zaustavljeni nakon što su otkrivena oštećenja temelja prilikom raskopavanja zemlje radi izgradnje podzemne garaže buduće garaže. Tada je inspekcija Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja zabranila daljnje radove i zatvorila gradilište.

Dio tvornice tada je zahvatio i niz požara, a ubrzo je krenula i ekonomska kriza. Kerum je odlučio odustati od te investicije te je krenuo tražiti kupce. Našao ih je u veljači 2011. godine.

Stambeno-poslovni objekt

"Institut IGH i Stipić grupa za 31,30 milijuna kuna kupili su od tvrtke Kerum d.o.o. tvrtku Elpida, koja je vlasnik investicijskog projekta 'Nada Dimić' u Zagrebu", stajalo je u službenoj obavijesti. 

Te dvije tvrtke planirale su taj dio pretvoriti u stambeno-poslovni objekt. Na prva dva kata trebali su biti poslovni prostori, dok bi na trećem katu bili izgrađeni stanovi. No, nikada nije realizirana izgradnja, a tvornica je jedno vrijeme bila okupljalište beskućnika. Posljednji vlasnik prije prodaje Nexeu bila je agencija za naplatu potraživanja B2 Kapital.

Tvornica je osamdesetih godina prošlog stoljeća uložila u moderne strojeve, no njih odavno više nema. Stečajni postupak pokrenut je 2000. godine. 

Kupac, Nexe grupa, regionalni je proizvođač građevinskog materijala, koja danas ima više od 1700 zaposlenika. Većinski vlasnik tvrtke je Ivan Ergović koji drži više od 85 posto dionica. Predsjednik Uprave te tvrtke od prošle godine je Josip Ergović.

Prostore bivše tvornice zahvatilo je više požara
Proizvodi "Nade Dimić" bili su simbol kvalitete i dizajna 
U tvornici je bilo oko 1800 šivaćih strojeva koje su vrlo vjerojatno završile na rezalištu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.