> Kako su okončali zloglasni svjetski diktatori
Dok svijet obilaze fotografije i snimci krvavog Gadafija, njegovog sina i njihovih podanika, na kojima se vidi i kako ljutiti borci vuku Gadafijevo tijelo kroz masu, jasno je da je kraj jedne ere završio. Kako su to iskomentirali Turci: "Ovo je jasna poruka svim autokratima na svijetu".
Reuters piše kako se objavljena video snimka ne podudara sa službenom izjavom NTC-a. Naime, libijski premijer prijelazne vlade ustvrdio je kako je Gadafi umro u razmjeni vatre te da je tada pogođen u glavi u prsa, međutim jedan od visokog dužnosnika vlade ustvrdio je da je Gadafi uhvaćen živ, te da su ga pretukli i ubili jer se opirao. Što se točno dogodilo, čini se nikad se neće saznati.
Liječnik koji je pregledao Gadafijevo tijelo tvrdi da je uzrok smrti metak koji ga je ranio u predjelu trbuha. Gadafi je bio ranjen i u glavu, ali liječnik tvrdi da je taj metak prošao kroz njegovu glavu, dok mu je metak koji ga je pogodio u trbuh probio utrobu i tako ga usmrtio.
Izložili Gadafijevo tijelo u klaonici
Nakon što je bivši libijski diktator Moamer Gadafi uhvaćen i ubijen, libijske vlasti sada planiraju njegov tajni pokop, piše BBC. No, čini se da je ta ideja, barem privremeno, stavljena sa strane.
NTC i dalje ne zna što će napraviti s Gadafijevim tijelom nakon što ga pokažu svima koji ga žele vidjeti. A takvih, čini se, ima pregršt. Jedna od opcija o kojoj se razmatra, piše Guardian, je pokop na moru, po uzoru na soluciju koju su Amerikanci primijenili nakon ubojstva Bin Ladena.
UN i Amnesty International traže istragu
Danas je Navi Pillay, visoka dužnosnica za ljudska prava pri UN-u, rekla kako bi se trebala izvršiti opsežna istraga o načinu njegove smrti, dok je njezin glasnogovornik za BBC rekao kako vjeruje da je Gadafijeva smrt nezakonita.
On dodaje kako u medijima postoje dvije snimke sa mobitela, jedna u kojoj je Gadafi živ, a druga u kojoj je mrtav, pa se postavljaju brojna pitanja o tome što se dogodilo između te dvije snimke, jer postoji četiri i li pet verzija priča o čitavom događaju.
Većinu Libijaca u principu ni ne zanima kako je njihov omraženi vođa umro, sretni su što je mrtav, i unatoč svim kontroverzama, slavlja su se diljem Libije nastavila kasno u noć.
BBC-jeva dopisnica u Tripoliju Caroline Hawley rekla je kako tamošnje vlasti sada trebaju odlučiti kako se nositi s Gadafijevom smrću, a posebice s njegovim pokopom.
Vjeruje se kako bi ceremonija mogla biti održana u tajnosti, a čak postoje i neka nagađanja kako ćega se pokopati na morskoj obali, kao što je bio slučaj sa Osamom Bin Ladenom, a takvim bi se pokopom trebalo spriječiti da se grob pretvori u spomenik i svetište.
Početak nove ere za Libiju i njezin narod
Gadafijeva smrt označava početak nove ere za Libiju i njezin narod, a Nacionalno prijelazno vijeće u subotu bi službeno trebalo proglasiti oslobođenje Libije.
Anders Rasmussen rekao je kako je nakon 42 godine konačno došao kraj Gadafijevoj vladavini i njegovu režimu, te je pozvao sve Libijce da svoje razmirice i neslaganja stave na stranu i udruže se u izgradnji svjetlije budućnosti.
Nakon sedam mjeseci zračnih akcija, kojima su se štitili libijski civili, očekuje se kako će NATO u narednim satima objaviti kraj svoje akcije u Libiji, a francuski predsjednik Nicolas Sarkozy rekao je kako Gadafijeva smrt zaključuje NATO-ve vojne intervencije.