Više od dvadeset organizacija civilnog društva uputilo je danas otvoreno pismo predsjedniku vlade Andreju Plenkoviću, predsjedniku sabora Gordanu Jandrokoviću te ministrima obrane i unutarnjih poslova.
U pismu izražavaju "duboko neslaganje i krajnju zabrinutost" zbog, kako navode, legitimacije i normalizacije povijesnog revizionizma i ustaške ideologije – što, ističu, dolazi upravo od najviših državnih dužnosnika.
Povod za pismo bio je Thompsonov koncert održan 5. srpnja u Zagrebu, na kojem su se, prema navodima organizacija, isticali ustaški simboli, parole i poklici "Za dom spremni". Organizacije upozoravaju da su neki članovi vlade i sabora ne samo prisustvovali koncertu, već su svojim izjavama pokušali umanjiti njegov politički značaj – poput ministra obrane koji ga je nazvao "običnim koncertom", ministra unutarnjih poslova koji je govorio o "spektaklu", te samog premijera Plenkovića koji je ocijenio da oporba i mediji "pretjeruju" u kritikama.
"Vaši postupci i izjave nisu privatna stvar, već prvorazredni politički čin", stoji u pismu koje potpisuju 29 udruga. One upozoravaju da takvo ponašanje otvara prostor netoleranciji, govoru mržnje i povijesnom revizionizmu, osobito među mladima, te da time najviši državni dužnosnici izravno narušavaju ustavne vrijednosti na kojima počiva suvremena hrvatska država.
Posebno su kritični prema Plenkovićevoj izjavi kojom je dovodio u pitanje legitimitet djelovanja pučke pravobraniteljice te sugerirao da njezin mandat ovisi o njegovoj "političkoj volji". U pismu se to ocjenjuje kao napad na diobu vlasti i pokušaj političke delegitimizacije neovisnih institucija.
U pismu se navode konkretni zahtjevi. U kratkom roku traže javnu i nedvosmislenu osudu svih oblika veličanja ustaštva i NDH, pokretanje pravosudnih i policijskih postupaka protiv osoba koje su na koncertu isticale zabranjene simbole, kao i javnu ispriku Plenkovića zbog pokušaja diskreditacije pučke pravobraniteljice.
Osim toga, traže i objavu svih javnih troškova povezanih s koncertom – od angažmana policije i hitnih službi do eventualnih naknada organizatorima.
U srednjoročnom roku (šest mjeseci) traže izmjene Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira kojima bi se jasno i bez iznimki zabranilo isticanje ustaških simbola i pozdrava, a u dugoročnim zahtjevima ističu potrebu za uvođenjem građanskog odgoja u škole, reviziju kurikuluma povijesti i ujednačavanje sudske prakse u procesuiranju ustaške simbolike.
Otvoreno pismo završava pozivom na političku odgovornost i djelovanje u skladu s Ustavom, zakonima i međunarodnim obvezama koje, kako navode, štite dostojanstvo svih građana.
Otvoreno pismo potpisuju: