U Sisku zagađenje iz Rafinerije deset puta veće od dopuštenog, a Inspekcija tvrdi da je sve u redu

SISAČKA eko akcija ponovno upozorava na to da Rafinerija u tom gradu truje građane, a u subotu je količina sumporovodika (H2S) u zraku bila skoro 10 puta veća od one granično dopuštene.

Tako je u 20 sati na Mjernoj stanici Caprag razina bila 65 mikrograma sumporovodika, a granična vrijednost je sedam mikrograma. Ona je bila prekoračena pet sati zaredom, piše sisak.info.

Inspekcija tvrdi da nije bilo opasnosti za građane

Građani od 20. siječnja službama javljaju kako je nešto krivo u procesu proizvodnje, jer se vidi kako izlazi crni dim iz Rafinerije, a osjeti se i intenzivan smrad. Na te pritužbe inspektorica zaštite okoliša je konstatirala kako se tu radi "na podešavanju plamenika, jer su mijenjane cijevi kisele baklje, koje su zbog hladnoće popucale". Tvrdi kako nije bilo opasnosti za građanstvo.

U subotu je od 7 do 11 sati služba 112 primila više dojava o smradu iz Rafinerije nafte Sisak, ali Inspekcija okoliša nije poduzela ništa, osim što je konstatirala kako je razina H2S na mjernoj stanici u Željezari ne prelaze dozvoljene granice.

Vrijede li za Sisak drugi standardi nego za druge hrvatske gradove?

U Sisačkoj eko akciji se pitaju vrijede li za njihov grad neki drugi kriteriji nego za ostatak Hrvatske, jer je jasno kako je količina sumporovodika bila i deset puta viša od dozvoljene. Tvrde i kako Ministarstvo zaštite okoliša više vjeruje INA-i nego svojim mjernim uređajima. Zbog toga što su rezultati mjerenja i podaci INA-e bili različiti, Ministarstvo je svoj mjerni uređaj poslalo na popravak, a nakon što je utvrđeno da radi normalno, opet su zabilježena velika prekoračenja u količini sumporovodika.

"Smatramo da je red da ovakvu praksu INA-e Ministarstvo konačno počne kažnjavati jer zdravlje građane treba biti na prvom mjestu, a ne zaštita industrije i profita. Ako čovjeka koji dijeli kruh građanima mogu Inspekcije kazniti sa 30.000 kuna, smatramo da tvrtke koje građane truju zaslužuju također kaznu", piše u priopćenju Sisačke eko akcije.

I.Kri.
Foto: SEA

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.