Tko je "rumunjski Trump"? Želi uzeti dijelove Moldavije i Ukrajine, ne voli Ruse

Foto: Facebook

Nacionalistički kandidat George Simion osigurao je više nego uvjerljivu pobjedu u prvom krugu ponovljenih predsjedničkih izbora u Rumunjskoj. Osvojio je 40,5 posto glasova. Drugo mjesto zauzeo je gradonačelnik Bukurešta Nicusor Dan s 20,89 posto glasova, a treći je završio zajednički kandidat vladajuće koalicije, Crin Antonescu, s 20,34 posto glasova.

U unaprijed snimljenom govoru, Simion, 38-godišnji vođa Saveza za jedinstvo Rumunja (AUR), poručio je da su se Rumunji "uzdigli" i da ima samo jedan cilj ako bude izabran: "vratiti rumunjskom narodu ono što mu je oduzeto".

Kako bi se shvatilo što to znači, potrebno je baciti bliži pogled na Simiona kao osobu te njegovu gotovo idolizaciju američkog predsjednika Donalda Trumpa i pokreta Make America Great Again (MAGA), piše AFP. Simion često nosi crvenu kapu MAGA i hvali se svojom izravnom vezom s Washingtonom.

Prije šest godina osnovao stranku

Stranku AUR osnovao je 2019. godine. U samo šest kratkih godina, stranka, koja je započela kao marginalna antivakserska skupina tijekom pandemije koronavirusa, izrasla je u drugu najveću rumunjsku stranku, privlačeći dijasporu i mlade birače, iskoristivši bijes naroda usmjeren prema mainstream političarima.

Kao konzervativni kršćanin, podržao je neuspjeli referendum 2018. o promjeni rumunjskog ustava kako bi se istospolnim parovima spriječilo da ikada sklope brak. Mnogi politički stavovi AUR-a podudaraju se s onima Trumpovog pokreta MAGA, od konzervativizma u društvenim pitanjima do zaustavljanja vojne pomoći Ukrajini.

Izborna tijela trenutno istražuju financiranje njegove kampanje nakon što je prijavio nula sredstava potrošenih na online promociju. Također je pod istragom zbog navodnog poticanja ljudi na nasilje nakon što je rekao da bi izborne dužnosnike trebalo "oderati" jer su zabranili kandidaturu Calinu Georgescuu. Kasnije je rekao da nije mislio ozbiljno.

Simion je najavio da mu je u slučaju pobjede "jedna od opcija" imenovati Georgescua za premijera. Opisujući sebe kao "umjerenijeg" od Georgescua, Simion je više puta inzistirao na rumunjskom "suverenitetu".

Kritičan prema Rusiji

Pozvao je da Rumunjska vrati dijelove teritorija od Moldavije i Ukrajine, a trenutno mu je zabranjen ulazak u obje zemlje. Dok ga Ukrajina optužuje za "sustavne antiukrajinske aktivnosti", Moldavija tvrdi da ugrožava nacionalnu sigurnost.

Simion oštro kritizira Europsku uniju te je zaprijetio da će prekršiti bilo koji zakon iz Bruxellesa s kojim se ne slaže. Ipak, smatra da Rumunjska treba ostati članica.

U oštroj suprotnosti s Georgescuom, Simion je često osuđivao Rusiju, istovremeno napadajući Bruxelles i okrećući se prema Sjedinjenim Državama. "Mi smo sigurno jedini koji imamo odnose sa State Departmentom i drugim dijelovima američke vlade", izjavio je.

Meloni nazvao svojim političkim herojem

Simion je rekao da želi uspostaviti savez zemalja u duhu MAGA-e unutar Europske unije.

Poput Ministarstva za učinkovitost vlade (DOGE), savjetodavnog tijela Trumpove administracije koje navodno prati prijevare i rasipničko trošenje u američkim javnim institucijama, Simion želi smanjiti broj radnih mjesta u nastojanju da "uloži u obranu".

Obećao je da će gotovo udvostručiti vojni proračun Rumunjske, zemlje članice NATO-a koja graniči s ratom razorenom Ukrajinom, na četiri posto BDP-a u sljedećih pet godina.

Talijansku premijerku Giorgiju Meloni nazvao je svojim političkim herojem, pozvavši na "melonizaciju" Europe. "Vjerujte mi, bit će i 'simionizacije'", rekao je za Politico prošlog studenog, neposredno prije poništenih predsjedničkih izbora u Rumunjskoj, na kojima je osvojio četvrto mjesto.

U mjesecima otkako su ti izborni rezultati poništeni, njegova popularnost naglo je počela rasti. Žestoko je osudio poništenje prošlogodišnjih izbora, naglasivši da je u tijeku bitka za "demokraciju, volju naroda, vladavinu prava i ustavni poredak".

Na televizijskoj debati predsjedničkih kandidata prošlog mjeseca, pojavio se s buketom cvijeća za Elenu Lasconi, kandidatkinju desnog centra koja je bila druga na prošlogodišnjem poništenom glasovanju, prije nego što je izašao u znak prosvjeda zbog poništenih izbora.

Utjecaj izbora

Ishod drugog kruga predsjedničkih izbora u Rumunjskoj s nestrpljenjem će se očekivati u europskim prijestolnicama, Washingtonu, Kijevu i Moskvi. Rumunjska je važna tranzitna ruta za slanje oružja u Ukrajinu. Zemlja ima američki raketni štit u Deveseluu i tri glavne zračne baze iz kojih NATO provodi misije zračnog nadzora do granice Ukrajine i Moldavije te preko Crnog mora.

Ukrajina izvozi 70% svog žita niz obalu Crnog mora, kroz rumunjske teritorijalne vode, prema Istanbulu. Rumunjska mornarica razminira te vode, a rumunjsko zrakoplovstvo obučava ukrajinske pilote za letenje F-16. Trumpova administracija preispituje svoje odnose s Rumunjskom. Sporazum o ukidanju viza naglo je otkazan uoči izbora.

Kao čelnik Vijeća za nacionalnu sigurnost, rumunjski predsjednik može staviti veto na bilo koju odluku i ima snažan utjecaj na sigurnosnu politiku. Simion je u razgovoru za BBC jasno dao do znanja kako smatra da je "Rusija najveća opasnost za Rumunjsku, Poljsku i baltičke države".

Međutim, uvjeren je da rat u Ukrajini "ne vodi nikamo". Izjavio je kako se nada da će mirovni pregovori koje je organizirala Trumpova administracija rezultirati prekidom vatre i mirovnim pregovorima. Javno ogorčenje zbog rumunjske financijske potpore ukrajinskim izbjeglicama bila je jedna od središnjih točaka njegove kampanje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.