Ministar gospodarstva Ante Šušnjar u središnjem Dnevniku HTV-a govorio je o širem popisu proizvoda s ograničenim cijenama te dokad će ta odluka trajati. Osvrnuo se i na tezu da bi produljeni bojkot mogao negativno utjecati na hrvatsko gospodarstvo.
Proširuje se paleta proizvoda s ograničenim cijenama s 30 na 70, pa su ministra pitali hoće li to imati učinak na pad cijena u trgovinama. "Zasigurno hoće, vidimo danas najave trgovaca da će dodatno uz ovih 70 proizvoda staviti i više stotina proizvoda na akcije ili smanjiti njihove cijene", rekao je Šušnjar. Istaknuo je da je namjera vlade da donošenjem odluke pomogne najranjivijim skupinama.
Ministar je razgovarao s umirovljenicima
"S njima smo također razgovarali, od svih u lancu trgovine bili su prisutni umirovljenici, predstavnici udruga osoba s invaliditetom, sindikati, neki su dostavili i potrošačke košarice i sugerirali proizvode koji bi trebali biti na toj listi, koji su im nužni za svakodnevno funkcioniranje. One su uvažene i nalaze se na toj listi", kazao je ministar.
Ograničenje cijena trebalo bi trajati do 1. lipnja. "U tom dijelu nismo mijenjali odluku, ona ostaje kao i do sada, do opoziva. Međutim ona je dinamičke prirode. Kao što se pokazalo da su tržišni igrači dovitljivi, tako ćemo i mi pratiti situaciju i u tom smjeru mijenjati zakon, tj. donositi novi zakon kako bi Inspektorat imao podlogu za redovitije kontrole, kontrole koje smo sada omogućili i penalizaciju izbjegavanja određenih obveza koje su propisane odlukom", objasnio je.
"Cilj je potaknuti tržišnu utakmicu"
Na pitanje treba li se bojati da dijela ograničenih proizvoda možda neće biti, Šušnjar je rekao da je namjera odluke koja se odnosi na dodatnih 40 proizvoda da se tržište dinamizira te da se potakne konkurencija, ali i da u svakoj vrsti proizvoda jedan bude dostupan. "Na primjer, špageti - ako imate 5, 6 brendova, jedan vam mora biti dostupan po reguliranoj cijeni, a mislimo da će to potaknuti tržišnu utakmicu među svima u lancu trgovine, da će oni spuštati i ostale brendove", rekao je.
"Nećete moći prodavati po skupljoj cijeni ove brendove, ostale, ako nemate dostupan ovaj proizvod. I tu je ključna uloga Državnog inspektorata, koji će sada imati priliku strože kažnjavati one koji to rade", dodao je. Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja kazala je da oni ne vide da postoji dogovor između trgovaca, odnosno da nema takozvanog kartelskog udruživanja. Međutim činjenica je da su u većini lanaca cijene bile iste.
Ministar Šušnjar je rekao da su prije konzultiranja sa svim dionicima imali niz sastanaka s Agencijom za zaštitu tržišnog natjecanja. Ustvrdio je da pitanje kako to da su cijene iste u većini lanaca treba postaviti AZTN-u jer su oni neovisna agencija koja odgovara Hrvatskom saboru.
Hoće li produljeni bojkot negativno utjecati na hrvatsko gospodarstvo i dovesti do recesije?
"Postavljali smo pitanja. Ja kao pravnik sam detaljno proučio i susretao sam se i ranije s tim zakonom. Po pitanju dokazivanja, tu je dosta teško jer danas imate dostupnu većinu tih cijena na web stranicama, imate web shopove itd. Mi kao Ministarstvo gospodarstva i onaj dio na koji je AZTN naslonjen na nas, mi smo prije dva tjedna odobrili im zapošljavanje novih sedamnaest ljudi, ali oni nemaju samo dio nadležnosti koji se odnosi na cijene hrane, reguliraju i ostala tržišta, kao što su uslužne djelatnosti, financijske usluge itd. A to je jedan od aspekata kojima će se vlada baviti u sljedećim tjednima, jer oni također utječu na inflaciju", pojasnio je ministar.
Predstavnici poslodavaca iznijeli su tezu da bi produljenje bojkota moglo negativno utjecati na osobnu potrošnju, pa i na hrvatsko gospodarstvo, a spominju i moguću recesiju. Šušnjar je istaknuo da je aludirao na kupce i odgovornost na tržištu koju oni nose te da trebaju postati svjesni svoje snage.
Osniva se radna skupina vezana za nuklearnu energiju
"Ovih dana sam govorio i opet ću ponoviti - ipak se kreće. Svi su postali svjesni snage kupaca. To je bio bojkot visokih cijena, ne trgovaca, distributera i proizvođača", naglasio je.
Što se tiče produljenog bojkota i negativnog utjecaja na hrvatsko gospodarstvo, napomenuo je da su projekcije za sljedeću godinu dobre. "Projekcije za rast našeg BDP-a su i za sljedeću godinu da ćemo imati pozitivan rast, nema recesije na vidiku", rekao je. "Ove godine je bio jedan od najvećih u EU i eurozoni, ali mislim da će i sljedeće aktivnosti koje ćemo raditi, ulaganje u industriju i proizvodnju hrane, također utjecati na rast BDP-a i smanjenje cijena prema konačnom kupcu", kazao je.
Ministar je otkrio da bi se sljedećeg tjedna trebala osnovati radna skupina vezana za nuklearnu energiju. "Išli bismo prema osnivanju agencije za nuklearnu energiju i mislim da se trebamo također baviti samodostatnošću u energetskom sektoru i raditi na izgradnji malih modularnih reaktora u Hrvatskoj za proizvodnju električne energije", zaključio je Šušnjar.