Na sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda došlo je do oštrog sukoba između Sjedinjenih Država i Kine. Američka strana pozvala je Peking da prestane podržavati ruski rat u Ukrajini, na što je Kina uzvratila optužbama da Washington prebacuje krivnju i potiče konfrontaciju. "Ako Kina iskreno poziva na mir, mora prestati poticati rusku agresiju," izjavila je vršiteljica dužnosti američke veleposlanice pri UN-u Dorothy Shea.
Američka veleposlanica pozvala je sve zemlje, s posebnim naglaskom na Kinu, da obustave izvoz proizvoda dvostruke namjene u Rusiju. Istaknula je kako ti proizvodi omogućuju Moskvi održavanje proizvodnje oružja te napade projektilima i dronovima na Ukrajinu. "Tvrdnje Pekinga o strogim kontrolama izvoza padaju u vodu kada svakodnevno pronalazimo kineske komponente u dronovima, oružju i vozilima koje Rusija koristi protiv Ukrajine," dodala je Shea.
Zamjenik kineskog veleposlanika pri UN-u Geng Shuang odbacio je optužbe, naglasivši kako Peking nije strana u sukobu te da "strogo kontrolira materijale dvostruke namjene, uključujući izvoz dronova". "Pozivamo SAD da prestane prebacivati krivnju i stvarati sukobe oko ukrajinskog pitanja. Umjesto toga, trebali bi odigrati konstruktivniju ulogu u promicanju primirja i mirovnih pregovora," poručio je Geng.
Ova diplomatska razmjena vatre uslijedila je nakon izvješća o tajnom izvozu kineskih motora za dronove u Rusiju, čime se zaobilaze zapadne sankcije. Unatoč tvrdnjama o neutralnosti, Kina je i dalje jedan od ključnih gospodarskih partnera Rusije. Peking je najveći kupac ruske sirove nafte i vodeći dobavljač proizvoda dvostruke namjene za ruski obrambeni sektor.
Dodatnu zabrinutost izazvala je nedavna izjava kineskog ministra vanjskih poslova Wang Yija, koji je, prema pisanju South China Morning Posta, rekao europskoj povjerenici Kaji Kallas kako si Kina "ne može priuštiti" ruski poraz u Ukrajini. I Ukrajina je više puta izrazila zabrinutost zbog kineske potpore Moskvi. Predsjednik Volodimir Zelenski optužio je Peking da produljuje rat i svrstava se na stranu Kremlja.
Bliskost dviju zemalja potvrđuje i najavljeni posjet ruskog predsjednika Vladimira Putina Kini u rujnu, gdje će se na summitu Šangajske organizacije za suradnju sastati s kineskim vođom Xi Jinpingom.