Sud u Kini osudio Japanca na tri i pol godine zatvora. Tvrde da je špijun

Foto: EPA

Japanski državljanin osuđen je jučer u Kini na tri i pol godine zatvora zbog optužbi za špijunažu, objavila je japanska ambasada u Pekingu, a prenosi AP. Ambasada nije objavila identitet muškarca koji je u pritvoru od ožujka 2023. godine.

Japanska agencija Kyodo News navodi da je riječ o muškarcu u šezdesetim godinama, zaposleniku tvrtke Astellas Pharma Inc., velike japanske farmaceutske kompanije.

Protiv njega je optužnica za špijunažu podignuta u kolovozu, a prvo ročište održano je u studenom, ali detalji iz postupka nisu objavljeni.

"Iznimno žalosna presuda"

Japanski ambasador u Kini, Kenji Kanasugi, nazvao je presudu "iznimno žalosnom". Japanska vlada u nekoliko je navrata prosvjedovala zbog uhićenja svojih državljana u Kini.

Glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova, Lin Jian, izjavio je kako su pravosudna tijela ovaj slučaj vodila u potpunoj sukladnosti sa zakonom te da Kina osigurava dobro okruženje za japanske kompanije i radnike.

"Sve dok strani državljani u Kini poštuju zakone i zakonito rade, nemaju razloga za zabrinutost", istaknuo je.

Od 2014. zbog špijunaže uhićeno 17 Japanaca

Ukupno je od 2014., otkad je Kina donijela zakon protiv špijunaže, uhićeno 17 japanskih državljana koji su bili poslovno ili na neki drugi način povezani s Kinom. Pet ih je još uvijek u Kini, izvještava Kyodo. Jedan japanski diplomat bio je priveden na ispitivanje 2022. godine i pušten isti dan, što je izazvalo oštre prosvjede Japana.

Kanasugi je bio prisutan na izricanju presude, dok japanskim novinarima nije bilo dopušteno pratiti suđenje.

Kako je izjavio prisutnim novinarima, Japan je zahtijevao i zahtijevat će i dalje što skorije puštanje uhićenih japanskih državljana, naglasivši da su ova uhićenja "jedna od najvećih prepreka poboljšanju međuljudskih odnosa i javnog mišljenja između Japana i Kine".

U priopćenju japanske ambasade u Pekingu zatraženo je od kineskih vlasti da osiguraju humano postupanje s uhićenima i poboljšaju transparentnost sudskih postupaka.

Kineski porast utjecaja u regiji Japan smatra prijetnjom svojoj nacionalnoj sigurnosti i gospodarstvu, a sve veći rizik od uhićenja zbog optužbi za špijunažu zabrinjava japansku javnost i poslovnu zajednicu. Priručnik za osobnu sigurnost posjetitelja u Kini, koji je objavila japanska ambasada u Pekingu, posebno upozorava na potrebu dodatnog opreza.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.