TISUĆE radnika hitne pomoći u Britaniji najavile su štrajk danas nakon što se sindikati i vlada nisu uspjeli dogovoriti oko porasta plaća. Sindikati zahtijevaju da povećanje plaća drži korak s inflacijom, koja je u studenom iznosila 10,7 posto, dok britanska konzervativna vlada odgovara da bi dvoznamenkasto povećanje plaća dodatno potaknulo inflaciju i nudi porast od oko četiri posto.
Ministar zdravstva Steve Barclay sastao se s predstavnicima sindikata u utorak poslijepodne, bez dogovora koji bi otkazao najavljeni štrajk. Sindikat GMB tvrdi da su plaće u britanskom javnom zdravstvu pale za 17 posto u realnom iznosu od 2010., dok je potražnja za vozilima hitne pomoći porasla za 77 posto.
Vozači hitne pomoći pridružit će se medicinskim sestrama, željezničkom osoblju, službenicima za kontrolu putovnica i poštanskim radnicima, koji svi planiraju štrajkati sljedećih tjedana.
Vlada računa na to da će se javno mnijenje okrenuti protiv sindikata dok se ljudi diljem Britanije suočavaju s odgođenim pregledima u bolnici, otkazanim vlakovima i odgođenim putovanjima usred blagdanske sezone. Ali ankete pokazuju da postoji visoka razina podrške radnicima, posebice medicinskim sestrama, čiji su štrajkovi diljem Engleske, Walesa i Sjeverne Irske prvi u 100-godišnjoj povijesti njihova sindikata.
Bolničari i ekipe hitne pomoći kažu da će nastaviti odgovarati na hitne pozive tijekom štrajka.
Iz ministarstva zdravstva pozvali su Britance da dobro razmisle o kontaktnim sportovima i da izbjegavaju zaleđene ceste tijekom štrajka hitne pomoći. Vojska je stavljena u pripravnost da preuzme vožnju ambulantnih vozila, ali vojnici neće imati i ovlasti koje imaju djelatnici u pružanju hitne pomoći.