Visoki kazneni sud (VKS) odbio je žalbu državnog odvjetnika i potvrdio prvostupanjsku presudu Županijskog suda u Zagrebu kojom su bivši čelnici Hrvatske poštanske banke (HPB) i poduzetnici nepravomoćno oslobođeni optužbi za aferu Bankomat, izvijestio je prizivni sud.
>> INDEX AFERE: AFERA BANKOMAT
VKS je podsjetio da je zagrebački Županijski sud oslobodio desetoricu optuženika koji su se optužnicom teretili radi počinjenja osam kaznenih djela i to udruživanjem radi počinjenja kaznenih djela, zlouporabom položaja i ovlasti te poticanjem na zlouporabu položaja i ovlasti. Prizivni sud dodaje da je državni odvjetnik protiv te presude uložio žalbu zbog bitne povrede odredaba kaznenog postupka i zbog pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja.
''Međutim, protivno navodima iz žalbe državnog odvjetništva, VKS je utvrdio da nije počinjena bitna povreda odredaba kaznenog postupka te da je činjenično stanje u predmetnoj kazneno-pravnoj stvari potpuno i točno utvrđeno, posljedično čemu je odbio žalbu državnog odvjetnika i potvrdio prvostupanjsku presudu'', nadodao je sud.
Bivši čelnici HPB-a nepravomoćno su u svibnju 2023. na Županijskom sudu u Zagrebu oslobođeni optužbi da su se udružili zbog davanja rizičnih kredita, a oslobođeni su i poduzetnici koji su kredite primali kao povlašteni klijenti banke.
Nepravomoćna presuda objavljena je čak 10 godina nakon potvrđivanja optužnice i više od devet godina suđenja.
Uz čelnike HPB-a Josipa Protegu, Marja Kirinića i Ivana Sladonju, Uskokovom optužnicom u aferi Bankomat bili su obuhvaćeni poduzetnici Svetimir Gadža, Oliver Beidenegl, Ivan Galić, Slaven Čolak, Boris Šimunić i Davor Čilić.
Protegu, bivšeg člana uprave Sladonju, bivšeg financijskog direktora Kirinića te šestoricu navodno povlaštenih klijenata Uskok je teretio da su od 2005. do 2009. oštetili HPB za 240 milijuna kuna jer su davali, odnosno primali visokorizične kredite koji nisu vraćeni banci.
Optužene čelnike banke teretilo se i za dodatnu štetu od 26 milijuna kuna zbog isplate menadžerskih bonusa, od čega su međusobno navodno podijelili više od 13 milijuna kuna. Taj novac su, tvrdi se u optužnici, isplaćivali na temelju lažno prikazane dobiti u poslovanju.
Uskok je isprva teretio Protegu i ostale da su HPB oštetili za oko pola milijarde kuna štete, no nakon ponovljenog vještačenja, Uskok je inkrimiranu štetu prepolovio. Svi okrivljenici od početka su poricali optužbe tvrdeći da su krediti bili odobreni prema pravilima struke te da su imali adekvatne instrumente osiguranja.
Istraga protiv bivšeg šefa te državne banke Josipa Protege i ostalih suoptuženika pokrenuta je još krajem 2009. a optužnica je potvrđena u veljači 2013. nakon što je prethodno u dva navrata, u studenom 2010. i ožujku 2012. vraćana tužiteljstvu na doradu.
Protega i Sladonja su u prosincu 2018. nepravomoćno oslobođeni u postupku poznatom kao Mali bankomat, u kojem ih se teretilo da su putem HPB-a dali Glasu Istre i Elektroničkom medijskom centru 16 milijuna kuna neosiguranih kredita.