Sredinom travnja odluka je li Macronova reforma ustavna

Foto: EPA

FRANCUSKO ustavno vijeće donijet će 14. travnja dugo očekivanu presudu o tome jesu li vladini planovi o produljenju životne dobi za odlazak u mirovinu u skladu s ustavom, stoji u priopćenju objavljenom danas. Plan predsjednika Emmanuela Macrona o produljenju za dvije godine (do 64. godine života) najranije životne dobi kada Francuzi mogu u mirovinu s punim iznosom, naišao je na žestoko protivljenje radnika i sindikata.

U Francuskoj se i u srijedu štrajka, a prosvjedi širom zemlje zakazani su i za 6. travnja. Ustavno vijeće ima ovlast poništiti prijedlog zakona ili jedan njegov dio smatra li da se njime krši ustav. U praksi se rijetko odbija cijeli zakon. 

Sindikati su od Macrona zatražili da povuče ili odgodi prijedlog zakona koji je usvojen, ali još nije objavljen dok čekaju reviziju ustavnog vijeća, a sve da bi se situacija u zemlji smirila. Vlada je rekla da je voljna razgovarati s predstavnicima sindikata, ali o drugim temama, ponovivši da će po pitanju mirovina ostati dosljedna.

Premijerka Elisabeth Borne sindikalistima je ponudila da se sastanak s njima održi sljedeći ponedjeljak i utorak. Laurent Berger, predsjednik sindikata CFDT, ranije u srijedu je rekao da će otići na taj sastanak samo kako bi ponovio kako zahtijeva da se prijedlog zakona suspendira.

Prosvjedi širom Francuske od sredine siječnja

"Sindikati neće onamo ići raspravljati o nečemu drugome", rekao je za radio i televiziju FranceInfo. "Onamo ću otići samo da bih objasnio kako je ova reforma jedna slijepa ulica." Od sredine siječnja milijuni ljudi prosvjeduju i štrajkaju širom Francuske protiveći se zakonu.

Prosvjedi su se intenzivirali otkako je vlada upotrijebila posebne ovlasti da bi progurala zakon kroz parlament bez glasanja, a u međuvremenu je frustracija javnosti prerasla u neprijateljsko raspoloženje nacije protiv Macrona.

Oporbene stranke od ustavnog vijeća su zatražile da poništi prijedlog zakona iz proceduralnih razloga, nakon što je vlada postavila strogo ograničenje o tomu koliko dugo zastupnici mogu o njemu raspravljati i na kraju zaobišla konačno glasanje u parlamentu.

Ankete pokazuju da se velika većina francuskih birača protivi zakonu o mirovinama i podržava prosvjede, unatoč nasilnim sukobima koji su izbili na marginama nedavnih prosvjeda. U utorak su prosvjednici odjeveni u crno u Parizu i ostalim francuskim gradovima palili kante za smeće i gađali policiju, koja je na njih bacala suzavac.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.