Šef DHMZ-a: Kod Splita se stvorio oblak. Dosegnuo je visinu od gotovo 15 km

Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL

Ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) dr. sc. Ivan Guttler je u središnjem Dnevniku HTV-a izrazio žaljenje zbog posljedica današnjeg nevremena u Splitu.

"Nadam se da će naši građani koji su ozlijeđeni što prije i brže ozdraviti. Danas nismo imali tornado na području Splita. Nastao je jedan konvektivni oblak na otvorenom moru, koji je brzo prešao preko Drvenika i otoka, te oko osam, devet sati ujutro zahvatio područje Splita, prouzročivši veliku štetu", rekao je.

Istaknuo je da je oblak dosegnuo visinu od gotovo 15 kilometara. Imao je orkansku brzinu ne samo pri tlu, već i na višim slojevima atmosfere. Šteta je nastala ne samo zbog vjetra, već i zbog obilnih oborina i tuče.

"Veliki dijelovi Sredozemlja topliji su od prosjeka"

"Nije bio tornado, nije bio armagedon, ali možemo reći da je riječ o vrlo ekstremnom i rijetkom događaju", naveo je. Tvrdi da su se slične oluje javljale i u prošlosti, no klimatske promjene dodatno pojačavaju njihovu snagu.

"Klimatske promjene, osim što podižu temperaturu zraka, podižu i temperaturu mora, uključujući i Jadran. Veliki dijelovi Sredozemlja topliji su od prosjeka. Ta dodatna toplina i vlaga daju više energije sustavima poput ovog, čime raste vjerojatnost za jače štete na obali", dodao je.

Naglasio je da se klimatske promjene najjasnije očituju kroz povećan broj toplinskih valova. Prethodna dva toplinska vala stvorila su "toplu podlogu", a dolazak hladne fronte stvorio je idealne uvjete za grmljavinsko nevrijeme.

Za splitsko područje jučer je bilo izdano žuto upozorenje, koje podrazumijeva potencijalno opasno vrijeme, a zatim i narančasto upozorenje. Mnoge zanima zbog čega nije izdano i crveno upozorenje.

"Sutra i prekosutra očekujemo određeno smirenje"

"Ovo je bio veliki test za cijeli sustav. Od nastanka oblaka do dolaska nad urbanizirano područje prošlo je samo pola sata do sat. Takve događaje je izuzetno teško prognozirati. Za razliku od jučerašnje situacije u istočnoj Hrvatskoj, kada smo imali više sati da izdamo crveno upozorenje, ovdje jednostavno nismo imali dovoljno vremena", poručio je Guttler.

Ukazao je na važnost tri nova radarska sustava postavljena na Jadranu 2022. godine, koji omogućuju procjene svakih pet minuta.

"Radari u Istri, Debeljaku i na Pelješcu omogućuju nam da uočimo razvoj sustava već nad Italijom. Uz to koristimo meteorološke modele koji daju prognoze tri i sedam dana unaprijed. Napredak je velik, ali ovakvi događaji pokazuju da još moramo dodatno razvijati sustave i mehanizme upozoravanja", upozorio je.

Osvrnuo se i na vremensku prognozu za sljedeće dane. "Još večeras imamo narančasta upozorenja za obalne regije i istok Hrvatske. Sutra i prekosutra očekujemo određeno smirenje i nešto mirnije dane. Preporučujemo građanima da prate službene izvore poput DHMZ-a i aplikacije HRT Meteo, kako bi mogli sigurno planirati svoje aktivnosti", zaključio je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.