Satelitske snimke otkrile ogroman sjevernokorejski ratni brod u izgradnji

Foto: Korean Central TV

Sjeverna Koreja gradi ratni brod koji bi mogao biti dvostruko veći od bilo kojeg dosad viđenog u mornarici vođe Kim Jong-una, pokazuju nove satelitske snimke. Neovisne tvrtke Maxar Technologies i Planet Labs snimile su 6. travnja brod u vodi brodogradilišta u Nampu, na zapadnoj obali zemlje, oko 60 kilometara jugozapadno od Pjongjanga.

Analitičari kažu da se na temelju snimki vidi da još traje ugradnja oružja i unutarnjih sustava broda, za koji se vjeruje da je fregata s navođenim projektilima. Dizajnirana je tako da može nositi projektile u vertikalnim lansirnim cijevima i koristiti ih za ciljeve na kopnu i moru.

"Fregata je duga otprilike 140 metara, što je čini najvećim ratnim brodom koji je Sjeverna Koreja ikad proizvela", stoji u analizi Josepha Bermudeza Jr.-a i Jennifer Jun iz Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS). Za usporedbu, američki razarači klase Arleigh Burke dugi su oko 154 metra, a nove fregate klase Constellation bit će duge oko 151 metar. 

Postojanje tog ratnog broda nije iznenađenje. Kimov režim ubrzano modernizira vojsku - razvijaju novo oružje i testiraju interkontinentalne rakete koje mogu pogoditi gotovo bilo koji dio SAD-a. To rade unatoč sankcijama Ujedinjenih naroda koje im strogo ograničavaju pristup materijalima i tehnologiji potrebnima za razvoj takvog oružja.

"Moskva bi mogla pomagati u razvoju raketnih sustava za novu fregatu"

No, sve čvršće veze s Rusijom od početka rata u Ukrajini mogle bi im pomoći da zaobiđu te sankcije, kažu analitičari. Kim Duk-ki, umirovljeni admiral južnokorejske mornarice, smatra da bi Moskva mogla pomagati u razvoju raketnih sustava za novu fregatu.

Brod se pojavio u izvješću koje je krajem prošle godine objavila državna Korejska centralna televizija. Na snimci se vidi kako Kim osobno obilazi gradilište. Na temelju tih snimki analitičari kažu da bi brod mogao imati oružje kakvo koriste suvremene mornarice - uključujući vertikalne lansirne cijevi iz kojih se mogu ispaljivati različite vrste projektila.

Brod bi mogao biti opremljen radarskim sustavom s faznim nizom - tehnologijom koja znatno brže i preciznije prati ciljeve i prijetnje od onoga što je Sjeverna Koreja dosad pokazivala. Unatoč svemu tome, stručnjaci poručuju da ne treba donositi brze zaključke.

"Ako brod opreme hipersoničnim projektilom, mogla bi se promijeniti ravnoteža u regiji"

"Gotovo svatko može napraviti trup broda i postaviti pogon", kaže Carl Schuster, bivši američki mornarički časnik koji sada radi kao analitičar na Havajima. "Ali suvremeni ratni brodovi zahtijevaju da sve - komunikacija, elektronika, oružje i senzori - savršeno funkcionira zajedno. A to nije lako postići", dodaje.

U ožujku je zastupnik Kim Byung-kee, član južnokorejskog saborskog Odbora za obavještajne poslove, za CNN rekao da sumnja da Pjongjang ima znanje i infrastrukturu za gradnju tako složenog broda.

"Upravljanje takvim brodom košta jako puno. Nije dovoljno samo sagraditi ga, moraš imati i obučenu posadu, a to znači dodatne troškove za opremu, gorivo i održavanje. Osim toga, tako velik brod ne ide sam, mora ga pratiti cijela grupa. Pitanje je može li Sjeverna Koreja to sve financirati", rekao je.

Kim, umirovljeni admiral, bio je oprezan u pogledu podcjenjivanja broda, osobito njegove smrtonosnosti. "Ako stvarno opreme tu fregatu hipersoničnim balističkim projektilom koji, kako kažu, uspješno testiraju od siječnja, to bi moglo potpuno promijeniti sigurnosnu ravnotežu u regiji", rekao je.

Schuster, koji je pregledao satelitske snimke za CNN, procjenjuje da će brod biti spreman za prva testiranja na moru tek za godinu dana ili više. "Izgradnja kasni jer brodu još nedostaju nadgrađe, senzori i oružani sustavi", rekao je.

Zastarjela mornarica

Prema najnovijoj procjeni američke obrambene obavještajne agencije (DIA) u izvješću iz 2021., sjevernokorejska mornarica ima oko 400 patrolnih borbenih plovila i 70 podmornica. Iako je riječ o velikom broju plovila, većina ih je stara i malena.

Joseph Dempsey, analitičar Međunarodnog instituta za strateške studije, napisao je u siječnju na blogu da Pjongjang ima samo dva glavna borbena površinska broda. Te fregate klase Najin, ratni brodovi od 1600 tona iz ranih 1970-ih, zastarjele su, naveo je.

DIA navodi da bi sjevernokorejska mornarica u eventualnom sukobu s Južnom Korejom ili SAD-om, koji imaju daleko moćnije flote, bila svedena na obranu obale. Ipak, Kim očito želi modernizirati svoju mornaricu. Razvija projektile koji se lansiraju s podmornica i podmornice koje ih mogu nositi.

U rujnu je osobno obišao lokaciju na kojoj se gradi nova mornarička baza. "Kako ćemo uskoro imati velike površinske ratne brodove i podmornice koje se više ne mogu usidriti u starim lukama, gradnja nove mornaričke baze postala je hitna potreba", rekao je tada.

Zastupnik Yu Yong-won tvrdi da brod koji se gradi u Nampu nije jedini slučaj - Kim paralelno gradi i podmornicu na nuklearni pogon u luci Sinpo, a još jedna fregata ili razarač navodno se razvija u Chongjinu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.