Proizvodnja žestokih alkoholnih pića u Rusiji pretrpjela je kolaps, iako podaci pokazuju da ruski građani piju više žestokog alkohola nego ikada prije. Ruska Savezna služba za regulaciju tržišta alkohola izvijestila je početkom ovog tjedna da je proizvodnja žestokih pića pala za više od 16 posto u prvoj polovici 2025. godine.
Službeni podaci pokazuju da je proizvodnja votke u Rusiji pala za 10,9 posto u odnosu na prethodnu godinu, s 33,40 milijuna dekalitara (10 litara) u 2024. na 31,38 milijuna dekalitara u istom razdoblju 2025. godine, piše Politico.
Legendarno rusko piće neko je vrijeme tijekom 90-ih godina služilo kao nacionalna valuta i do danas ostaje slavljeni dio kulturnog identiteta zemlje. Međutim, iako je proizvodnja u padu, potrošnja alkohola raste.
Rusi su pili više u 2024. godini nego u sličnim razdobljima posljednjih osam godina. Sve više ljudi preferira rum, viski, konjak i tekilu, izvijestila je ruska revizorska tvrtka Finexpertisa u svibnju.
Istodobno ruski predsjednik Vladimir Putin tvrdi da Rusi sve manje piju, tvrdeći da sve više njih preferira sport. Prodaja spomenutih alkoholnih proizvoda porasla je za 10,2 posto na 3,2 litre godišnje po stanovniku, nadmašivši potrošnju votke u nekim regijama. Ipak, votka je i dalje najpopularnije piće u cijeloj zemlji, s udjelom od 60 posto ukupne godišnje prodaje.
Pad proizvodnje votke u Rusiji posljedica je porasta cijene alkohola i zabranom izvoza alkoholnih pića u EU, SAD i druge zemlje zbog zapadnih sankcija. Ova zabrana značajno je smanjila prihode od izvoza za ruske proizvođače votke, izvijestila je državna služba za kontrolu kvalitete proizvoda u Rostovskoj regiji u lipnju, pozivajući se na podatke konzultantske agencije Strategy Partners.