Putin ima problema u Siriji: Intervencija ne ide po planu, inicijativu preuzima Assad

Foto: Hina

RUSIJA je najavila kako će smanjiti zračne napade na sirijske pobunjenike, što je dosta dobar znak da vojna intervencija koju vode posljednja dva tjedna nije uspjela u dovoljnoj mjeri pomoći sirijskom režimu koji vodi Bašar al-Assad, piše Daily Telegraph.

Moskva je u utorak položaje Assadovih protivnika napala 88 puta, to je bio najveći broj zračnih udara u jednom danu od početka vojne intervencije u Siriji. Rusko ministarstvo obrane ipak je u srijedu priopćilo da će reducirati učestalost napada, a to su objasnili željom da osiguraju što snažniju potporu kopnenoj ofenzivi u koju je krenula vojska režima.

Smanjili intenzitet operacija

"Intenzitet operacija našeg ratnog zrakoplovstva blago je smanjen u protekla 24 sata. Zahvaljujući aktivnim ofenzivnim operacijama sirijskih oružanih snaga, linija bojišnice s teroristima se mijenja", izjavilo je ministarstvo obrane. Jučer je objavljeno kako su Rusi tog dana izveli 33 napada na 32 cilja, što je mnogo manje od broja napada koje su izvodili prethodnih dana intervencije.

Ruski su ratni avioni u posljednja dva tjedna proveli više zračnih napada nego svi ratni avioni SAD-a i njihovih saveznika unatrag mjesec dana. Amerikanci napadaju isključivo ISIS-ove položaje, dok Rusi svoje snage usmjeravaju i na pozicije pobunjenika protiv sirijskog režima i Bašara al-Assada. Oni se istovremeno također bore protiv džihadista ISIS-a, a koncentrirani su većinom na zapadu Sirije.


Prema podacima iz Moskve, ruski su avioni napali ciljeve u pokrajinama Damask, Idlib, Hama, Alep i Deir Ez-Zor. Daily Telegraph ipak upozorava da te podatke nije bilo moguće verificirati.

Jučer u jutarnjim satima ruski su avioni podržali Assadovu vojsku koja je krenula u kopneni napad prema području sjeverno od grada Homsa. Taj je grad bio među prvima koji su na početku sukoba pali u ruke pobunjenika, a njegovo zauzimanje Assadu bi mnogo olakšalo povezivanje svojih alavitskih uporišta na krajnjem zapadu Sirije s glavnim gradom Damaskom.

Jučer su se pojavile snimke, koje su navodno zabilježene u mjestu al-Ghantu, a koje prikazuju ljude kako iz uništenog skloništa izvlače mrtva tijela. Prema nepotvrđenim izvješćima lokalnih aktivista, u sirijsko-ruskoj ofenzivi ubijeno je najmanje 17 civila.

Snage sirijskog režima proteklih su dana pokrenule napade u još barem dva smjera, a osim ruskih zračnih snaga, pomažu im i borci Hezbolaha. Reuters je prije nekoliko dana izvijestio da se sprema i udar na najveći sirijski grad Aleppo te da je u tu svrhu u Siriju stiglo više tisuća iranskih vojnika.

Oni koji dobro poznaju stanje u Siriji pak tvrde da će proći nekoliko tjedana prije nego bude vidljiv bilo kakav eventualni rezultat tih borbi, a nisu ni sigurni da će Assad uspjeti zadržati kontrolu nad potencijalnim novoosvojenim područjima.

Rusija nije ovo predvidjela

Dosadašnji rezultati napada su dosta ograničeni, osvojeno je tek 6 sela i manjih mjesta, a izgubljeno je mnogo tehnike i oružja. Pripadnici Slobodne sirijske vojske kažu da su u pokrajini Hama prošli tjedan razorili 20 tenkova i drugih teških vozila sirijske vojske. FSA dijelom naoružava i Zapad.

Iran, koji je javno priznao tek savjetodavnu ulogu u sirijskom konfliktu u ovom je sukobu na strani Bašara al-Assada. Pretrpjeli su određene gubitke, a izgubili su brigadnog generala Hosseina Hamedanija, utjecajnog zapovjednika u Revolucionarnoj gardi.

"Operacije protiv sirijske opozicije vjerojatno će se pokazati znatno težima nego što su to Rusija i Iran predvidjeli", upozorilo je u svojoj analizi Institut za proučavanje rata u Washingtonu, tvrdeći kako bi ove dvije države mogle biti prisiljene u bitku poslati znatno veće snage od trenutnih.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.