Foto: Luka Šangulin/Index
GODIŠNJE do 1500 djece pohađa nastavu u dječjoj bolnici u Klaićevoj i na Institutu za tumore.
"Sjećam se prvog radnog dana i tišine, to je prvo što sam zamijetila"
Kako smo prolazili dugačkim šarenim hodnikom, u kojem se nalaze sobe gdje se liječe djeca oboljela od tumora, ona je veselo pozdravljala sve s kojima se susrela. Zna svakom djetetu ime, pozdravlja se s roditeljima, liječnicima, sestrama.
Za vrijeme trajanja nastave ne skida masku s lica jer je djeci potrebna zaštita zbog slabog imuniteta. Iako je i 15 minuta razgovora pod maskom otežavajuće, ona i njene kolegice tako provode svaki dan po četiri sata, koliko dnevno izvode nastavu. Maske se ne smiju skidati, a ona na sebi još ima i bijelu kutu s oslikanim dječjim crtežima koje su joj nacrtali njeni učenici u bolnici, a za Index je otkrila kako joj je bilo kad je iz škole stigla na posao u bolnicu.
Obećala učenici da će čim ozdravi skupa jesti kolače na Pagu, to je i ispunila
"Dječji osmijeh je to što me drži"
Rukometašica Lucija ide u osmi razred, evo što nam je rekla
Matej obožava životinje
Nakon što je uspješno posložio sve brojeve i završio zadatak otišao je u sobu jer je stizao ručak.
A na dječjoj onkologiji zatekli smo i pravu malu umjetnicu koja je krenula u treći razred. Petra Šakota ima 8,5 godina, a u Klaićevoj se liječi već duže vrijeme. Učiteljica Ljerkica ponosna je na nju. Nakon što su je otpustili iz bolnice i kad se vratila u školu, prvi je diktat riješila bez ijedne greške.
Nakit od zaštitne maske
A Petra, osim što voli učiti i marljiva je učenica, ona je također i jako kreativna. Nacrtala je autoportret temperom i u njega uložila sat vremena truda. No isplatilo se, zaključila je ona.
Kad ju je učiteljica pitala što bi voljela, Petra je skromno rekla da bi htjela da njena soba ima mali balkon. Da može otići na zrak kad već ne smije iz bolnice.
"Petra je jedna jako kreativna djevojčica velikog srca. Kad je bila u izolaciji i nije smjela ništa imati kod sebe, osim zaštitne maske, onda je svojoj mami od dijelova zaštitne maske izradila nakit", rekla nam je učiteljica Ljerkica koja je na pano učionice u bolnici izvjesila Petrine radove. Na jednom su tako ona i Petra u baletnim haljinicama, Petrinih ruku djelo.
Oko 80 djece školskog uzrasta godišnje se liječi na Institutu za tumore i pohađa nastavu u toj bolnici, a ostali je pohađaju u dječjoj bolnici u Klaićevoj.
Tamo kao voditeljica škole radi Marina Sedlaček Bartol, ujedno učiteljica razredne nastave, a osim s njom, razgovarali smo i s učiteljicom Enom Barišić. Obje nastavu održavaju za djecu koja se liječe u Klaićevoj.
"Ujutro prvo obiđem sve odjele i vidim koliko je djece taj dan u mogućnosti pratiti nastavu, ovisno o njihovom zdravstvenom stanju. Nakon toga potom organiziram nastavu. Ima djece koja ne mogu doći u učionicu pa im učitelji odlaze u sobe. Svaki dan imamo 4 nastavna sata koja počinju nakon vizite i traju do ručka.
Mi kontaktiramo razrednike pacijenata i s njima razmjenjujemo informacije o tome što su djeca zadnje učila, kako bismo mogli s njima nastaviti gdje su stali. Nastava je individualizirana za svako dijete", rekla nam je učiteljica Marina.
"Djeci u bolnici učenje nije teško, jako nam se vesele"
Na pitanje kako djeca reagiraju na nastavu u bolnici, rekla je da je djeca vole.
"Kad nas vide znaju da ćemo ih zabaviti i puno naučiti. Njima učenje nije teško, a mi se svakome od njih posebno prilagođavamo pa se brzo vidi njihov napredak u učenju. Ozbiljni su po pitanju učenja i uvijek nas ispituju kad im nešto nije jasno bez ikakve zadrške. Mogu reći da jako vole školu i učenje", rekla nam je Marina Sedlaček Bartol.
"No bez obzira što nisu prošli pripremu za taj dio posla, učitelj je učitelj i djetetu želi odagnati misli od teške situacije. Kao, recimo, kad dijete ne može pisati, pomažemo mu tako da koristimo tablete pa s prstićima tipkaju po njemu", rekla nam je ravnateljica OŠ Izidora Kršnjavog, Lidija Sosa Šimenc.
A osim redovne nastave, navodi kako svaki učitelj u svom zaduženju ima i izvannastavne aktivnosti koje su prilagodili bolničkim uvjetima i djeci. Tako primjerice, svake srijede imaju veselu srijedu kad djeci dovode dječje pisce, organiziraju im predstave, odvode u zoološki, a nastoje i kako smo već naveli, dovesti sve poznate osobe koje djeca žele vidjeti. Na njihov se, dodaje, poziv uvijek svi odazovu besplatno.
"Nastojimo stvoriti vedro ozračje da djetetu bude ugodno. Potičemo razvoj njihovog samopouzdanja. Tako su djeca imala svoju izložbu, a na kraju nastavne godine organziramo predstavu u kojoj sama sudjeluju. Često nam roditelji kažu da smo zatvorenom djetetu pomogli da se otvori u komunikaciji“ rekla nam je ravnateljica.
Rekla je i kako imaju dvije učionice budućnosti s pametnim ekranima, nekoliko tableta koje koriste u nastavi pa je djeci nastava puno sadržajnija i zanimljivija. Koriste i e-udžbenike, što im puno znači u radu budući da se u Klaićevu i na Institut za tumore dolaze liječiti djeca iz cijele Hrvatske koja su učila iz knjiga različitih izdavača pa tako točno mogu učiti po svojim udžbenicima.
Kako rade učitelji u bolnici
"Učitelji imaju i razredništvo sa svim zaduženjima kao i u redovnoj nastavi. Učitelj treba imati veliko znanje i senzibilitet te metodičku kreativnost za rad u bolnici. Nijedno od djece nije stalo na istom gradivu pa se učitelj treba prebaciti s ovog dijela gradiva na ono. Naši učitelji koji rade u bolnici trebaju imati puno pripremljenog nastavnog materijala. Ne može se dogoditi da učitelj dođe nepripremljen kod djeteta", rekla nam je ravnateljica ističući kako učitelji djecu pripremaju i za razna natjecanja te da djeca, unatoč tome što imaju nastavu u bolnici, najnormalnije dobivaju ocjene.
Učiteljica Ena rekla nam je, pak, kako im znaju ostaviti i zadaću.
"Kako imamo školu ujutro, znamo im za popodne ostaviti neku zadaću. Pogotovo ako znamo da im taj dan ne mogu doći roditelji. Nekad nam djeca i sama kažu, sad me jako boli pa mi ostavite zadatak da ga napravim popodne", rekla nam je učiteljica Ena.
A koliko su im učenici zahvalni za sve, pokazao je, kažu, primjer jednog dječaka koji se liječio u bolnici i čija je škola za njega organizirala humanitarni koncert te su prikupljenim novcem kupili didaktički materijal za školu u bolnici.
"Kupili su nam sav pribor koji nam treba u radu, a on je to donio u bolnicu i bio je ponosan. Nema ljepšeg osjećaja nego kad vidiš dijete koje nakon završetka liječenja dođe na kontrolu, a zdravo je i sretno. Teško nam je kad ih vidimo prvog dana jer znamo što ih čeka, no u glavi nam je samo jedna misao "oni će ozdraviti, a mi ih moramo pripremiti za povratak u školu, da ništa ne propuste i da budu u koraku sa svojim prijateljima u školi", zaključile su na kraju učiteljice koje rade posao sa srcem jer ne samo da su im učiteljice, već su i osobe koje ih podižu kad im je najteže, koje ih tješe i nastoje njihove bolničke dane učiniti što zabavnijima, a da pritom i odu sa stečenim znanjem.