Obama predstavio prijedlog promjene financijskog sustava

AMERIČKI predsjednik Barack Obama predstavio je svoj plan za uvođenjem najopsežnijih promjena američkog financijskog sustava u zadnjih 70 godina. Plan uvodi agenciju za zaštitu potrošača financijskih proizvoda, postavlja Federalne rezerve kao nadzornika firmi "prevelikih da propadnu", a hedge i equity fondove podvrgava strožim standardima nadzora.

"Kriza je rezultat pobačaja cijelog sustava. Nedostatak nadzora doveo je do zlouporabe cijelog sustava", rekao je Obama na događaju u Bijeloj kući kojemu su nazočili čelnici regulatornih agencija. Obamina administracija sastavila je tzv. "white paper", dokument koji predstavlja ideje koje bi sustav trebao uvažiti. Uskoro bi plan trebao biti predstavljen Kongresu, u kojemu se očekuje žestoka bitka oko pojedinih stavki.

Nova agencija, stara agencija s novim imenom

Obama je napomenuo kako njegov plan ne znači potpunu preraspodjelu unutar sustava financijskog nadzora. Osim ukidanje jedne regulatorne agencije, Ureda za nadzor štednje, plan ostavlja velik dio sustava nedirnutim, što se smatra popuštanjem pred kongresnu bitku i natjecanje agencija za teren koji će nadgledati.

Nova Agencija za financijsku zaštitu potrošača nadgledala bi financijske proizvode kao što su hipoteke ili kreditne kartice. Imala bi ovlasti zabraniti "nepoštene uvjete i postupke", donositi pravila financijskog poslovanja vezanog za potrošače i kažnjavati tvrtke za kršenja pravila.

Nacionalna agencija za nadzor banaka je također novo ime koje se pojavljuje u planu, ali zapravo se radi samo o promjeni imena već postojeće agencije, Ureda za kontrolu valuta.

Federalne rezerve

Federalne rezerve, američki ekvivalent centralne banke, dobile bi odgovornost nadgledanja svih sustavno rizičnih financijskih agencija, što bi trebalo omogućiti otklanjanje rupa u sustavu nadzora kakve su dovele do propasti velikih kompanija kao što su Bear Stearns i Lehman Brothers. Fedsi ne bi dobili kontrolu samo nad bankama, nego i nad drugim velikim financijskim institucijama, kao što su osiguravajuće kuće ili hedge fondovi, čija međusobna povezanost znači da njihova propast ugrožava cijeli sustav.

"Te tvrtke ne bi smjele izbjeći nadzor svojih rizičnih aktivnosti manipulirajući svoju pravnu strukturu", stoji u dokumentu. Prijedlozi za novi sustav bi "natjerali te tvrtke na preuzimanje rizika za troškove koje bi u slučaju propasti nametnuli cijelom sustavu" preko većih zahtjeva za kapitalom i podvrgavanju jačim nadzornim standardima.

Upliv ministarstva financija

Fedsi bi istodobno dobili veću ulogu u sustavu, ali bi izgubili dio svojih sposobnosti posuđivanja novaca u kriznim slučajevima. Ministarstvo financija moralo bi odobriti svaki krizni zajam.

Centralna banka bi također morala provesti studiju svoje strukture, a ministarstvo financija i vanjski stručnjaci "trebali bi imati značajno pravo glasa u reviziji i izvještaju o strukturi Federalnih rezervi. Ministarstvo financija također bi moglo predložiti promjene za strukturu centralne banke "da bi popravilo njenu razinu odgovornosti i kapacitet ostvarivanja dužnosti definiranih statutom".

J.D.
Foto: AFP
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.