Američki predsjednik Donald Trump jučer je predstavio prijedlog saveznog proračuna u kojem traži rezove u iznosu od oko 150 milijardi eura u fondovima koji nisu povezani s obranom.
Ako ga Kongres usvoji, rezovi bi stupili na snagu u proračunskoj godini koja počinje u listopadu. Među najavljenim mjerama su veliko smanjenje izdvajanja za zdravstvo, prepolovljeni budžet Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), "racionalizacija" financijske pomoći školama u siromašnim sredinama te rezanje savezne socijalne pomoći.
Istovremeno, Trump planira povećati budžet Ministarstva obrane na golemih 940 milijardi eura, što je 13 posto više nego prošle godine. Time se Pentagon još jednom izuzima iz ušteda koje bi zahvatile ostatak savezne administracije.
Očekivano, jedan od Trumpovih najbližih saveznika, milijarder Elon Musk, iz svega će izaći gotovo neokrznut. Najbogatiji čovjek na svijetu, koji je osobno sudjelovao u smanjivanju nadležnosti više državnih agencija putem svoje takozvane Službe za učinkovitost vlade (DOGE), vjerojatno će i dalje profitirati zahvaljujući unosnim ugovorima s državom koje dobivaju njegove tvrtke.
Demokrati u Senatu prošlog su mjeseca otkrili da Muskovim tvrtkama prijeti više od 2.2 milijarde eura potencijalnih kazni u sklopu federalnih istraga, što ukazuje na golemi sukob interesa.
Jedan od primjera je NASA-in budžet, koji bi se smanjio za 24 posto. No Trump istovremeno predlaže milijardu eura novih ulaganja za slanje ljudi na Mars, ističući kako je riječ o ispunjenju predsjednikova obećanja da će "zabiti zastavu" na Crvenom planetu, piše New York Times. Projekt bi znatno koristio Musku, čija raketa Starship upravo za to i služi.
SpaceX bi također mogao profitirati od Trumpova plana za postavljanje "Zlatne kupole za Ameriku". Reuters je prošlog mjeseca izvijestio da je Muskovoj svemirskoj kompaniji ponuđena vodeća uloga u izgradnji tog raketnog obrambenog štita, zajedno s tvrtkama Anduril, koju vodi Palmer Luckey, i Palantir, u vlasništvu Petera Thiela. Plan uključuje satelite naoružane za rušenje neprijateljskih projektila.
S obzirom na Trumpovu spremnost da štiti poslovne interese Muskovih posrnulih kompanija, ovakva raspodjela sredstava u prijedlogu proračuna ne bi trebala iznenađivati.
Predsjednik je osobno promovirao Muskovu tvrtku Tesla pred Bijelom kućom, pokazujući koliko daleko je spreman ići kako bi osigurao zaradu svom milijarderu-rivalu.
U međuvremenu, Muskov vlastiti pokušaj da drastično smanji državne troškove neslavno je propao, daleko je od izvorno obećane uštede od 1.85 bilijuna eura.
Što će Kongres reći na Trumpov najnoviji prijedlog proračuna još nije poznato. Čak su i republikanski zastupnici izrazili sumnju u neke od planiranih promjena, pa je gotovo sigurno da će prijedlog proći kroz niz amandmana prije nego bude izglasan.
Stručnjaci već upozoravaju da bi Trumpov proračun mogao biti poguban za ionako osiromašene institucije savezne vlasti.
"Nemoguće je ostvariti tako velike rezove a da se pritom ne unište ključne funkcije vlade", rekao je Bobby Kogan, direktor politike proračuna u Centru za američki napredak, za USA Today.