Medvjedica izazvala pomutnju u glavnom gradu Litve. Lovci odbili naredbu da je ubiju

Screenshot: X

Mlada medvjedica izazvala je pomutnju u litavskoj prijestolnici. Dva dana je smeđa medvjedica hodala autocestom i četvrtima Vilniusa te istraživala dvorišta, prije nego što je vlada izdala dozvolu da ju se ubije.

To se nije svidjelo litavskim lovcima koji su, svjesni da u cijeloj zemlji postoji samo mali broj medvjeda, odbili. Litavsko udruženje lovaca i ribara poručilo je da je šokirano vladinom naredbom. Administratorica udruženja Ramutė Juknytė rekla je za Associated Press da se radi o "prekrasnoj mladoj ženki staroj oko 2 godine".

Litavske vlasti u defanzivi

"Bila je uplašena, ali ne i agresivna. Jednostavno nije znala kako pobjeći iz grada, ali nije učinila ništa loše", navela je. Udruženje prati kretanje medvjeda. Vjeruje se da u ovoj baltičkoj državi živi samo pet do deset medvjeda, ali ne zna se točan broj.

Drama je započela u subotu kada je medvjedica ušla u glavni grad. Životinja se približila na oko 4-5 kilometara od centra grada. Otkako su izazvale bijes svojom dozvolom za ubijanje medvjedice, litavske vlasti su u defanzivi.

Zamjenik ministra zaštite okoliša Ramūnas Krugelis objasnio je da je dozvola za ubijanje izdana isključivo kao mjera opreza u slučaju da medvjedica predstavlja prijetnju. Lovci su predložili humaniji pristup: sedaciju, praćenje i preseljenje.

Smeđi medvjedi u Litvi istrijebljeni su u 19. stoljeću

Dok se vodila rasprava o sudbini medvjedice, ona je uzela stvar u svoje šape i odlutala iz grada. Juknytė je potvrdila da je medvjedicu jučer snimila kamera dok je mirno lutala šumom oko 60 kilometara od Vilniusa i jela kukuruz.

Smeđi medvjedi su autohtoni u regiji i nekoć ih je bilo puno više. U Litvi su istrijebljeni u 19. stoljeću zbog lova i gubitka staništa.

Posljednjih godina ponovno su se počeli pojavljivati u malom broju, obično lutajući iz susjednih zemalja poput Latvije i Bjelorusije, gdje još uvijek postoje male populacije medvjeda. Medvjedi su zaštićeni litavskim i europskim zakonodavstvom jer se smatraju rijetkom i ranjivom vrstom u regiji.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.