Ministarstvo trgovine Kine ocijenilo je američke iznimke od carina kao "mali korak" i pozvalo američkog predsjednika Donalda Trumpa da "potpuno ukine" carinsku politiku, koja uključuje i carinu od 145 posto na uvoz iz Kine.
"Pozivamo SAD da posluša razumne glasove međunarodne zajednice i vlastite javnosti, da napravi veliki iskorak u ispravljanju svojih pogrešaka, da u potpunosti ukine pogrešnu praksu carina i vrati se na pravi put rješavanja razlika kroz ravnopravan dijalog temeljen na međusobnom poštovanju", stoji u priopćenju objavljenom na internetskim stranicama ministarstva.
Ministarstvo je dodalo da trenutno analizira učinke iznimki na određene tehnološke proizvode, koje je američka administracija objavila u petak navečer.
Američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer izjavio je da trenutačno ne postoje planovi za razgovor Trumpa i kineskog predsjednika Xi Jinpinga.
"Ovo pitanje doista pripada razini lidera", rekao je Greer za emisiju Face the Nation na CBS-u.
Kineski odgovor na američku carinsku politiku vidljiv je i u državnim i društvenim medijima. Nedavne carinske iznimke tumače se u Kini kao znak da Trumpova administracija popušta te kao još jedan dokaz da kineski opskrbni lanci nisu lako zamjenjivi američkim.
"Javno mnijenje ovo vidi kao još jedno povlačenje američke vlade u svojoj carinskoj politici", objavio je državni Beijing Daily.
Na kineskoj društvenoj mreži Weibo hashtag "Trumpova administracija ponovno popušta" bio je drugi najtraženiji pojam.
Trumpova administracija je u petak navečer izuzela iz carina niz tehnoloških uređaja i komponenti, uključujući pametne telefone, računala, poluvodiče, solarne ćelije i USB memorije, navodi se u dokumentu američke Carinske i granične službe.
Ova odluka ocijenjena je kao velika pobjeda za tehnološke divove poput Applea, koji veliki dio svojih proizvoda proizvode upravo u Kini.
Međutim, dugoročne posljedice carina na kineske proizvode za američko gospodarstvo i male poduzetnike mogle bi biti nepovratne, ranije je izvijestio CNBC.