JAPANSKI znanstvenici uspjeli su možda po prvi put snimiti živu divovsku lignju, u moru u blizini Tokija. Snimili su ju dok su ju hvatali, a lignja je nedugo nakon hvatanja uginula. Bila je dugačka 7,3 m, što znači da još nije dosegla punu dob. Najveća ikad uhvaćena divovska lignja bila je dugačka 18,3 m.
"Mislimo da je ovo prvi put da je netko uspio snimiti divovsku lignju dok je još bila živa. Sad kad znamo gdje ih možemo naći, vjerujemo da ćemo u budućnosti imati više uspjeha u proučavanju tih bića.", izjavio je voditelj projekta Tsunemi Kubodera.
Divovske lignje, ili "Architeuthis", kako im ime glasi na latinskom, najveći su beskralježnjaci na svijetu. Žive na velikim dubinama i jako se rijetko pojavljuju na površini. Ta tajnovitost vjerojatno je u stara vremena navela moreplovce i pisce da ih mitologiziraju. Pretpostavlja se da su divovske lignje bile motiv za mitska čudovišta koja povlače brodove na dno mora.
Ovu lignju uhvatili su koristeći manju lignju kao mamac. Dok su ju izvlačili, lignja je, po riječima znanstvenika, "pružila priličan otpor", što je vjerojatno rezultiralo ozljedama od kojih je uginula.
Kuboderin tim već tri godine provodi istraživanja o divovskim lignjama oko japanske obale. Prošle su godine uspjeli snimiti nekoliko fotografija divovske lignje, za koje se također vjeruju da su prve. Dok nisu uhvatili ovu lignju, većina znanstvenih dokaza bili su im ostaci liganja koji su isplivavali na površinu.
Kubodera kaže da su ovu lignju našli prateći kitove. Ulješure, veliki kitovi četvrtastih glava, koji su poslužili kao motivacija za lik kita "Mobya Dicka", hrane se divovskim lignjama. Znanstveni tim je pratio gdje se okuplja veliki broj kitova i tamo su otišli tražiti lignje. Kubodera kaže da ogromna količina kitova daje naslutiti da u tom području ima još puno divovskih lignji i nada se da će daljnja istraživanja dati još bolje rezultate.
J. D.