Izraelac za AP: U Gazi smo stvorili zone ubijanja. Pucamo na sve, čak i na djecu

Foto: EPA

Izrael je značajno proširio svoj utjecaj u Pojasu Gaze otkako je prošlog mjeseca ponovno pokrenuo rat protiv Hamasa. Trenutačno kontrolira više od 50% teritorija, pritom prisiljavajući Palestince na život u sve manjim dijelovima zemlje, javlja AP.

Najveće povezano područje koje izraelska vojska kontrolira nalazi se oko granice Gaze, gdje je vojska uništila palestinske domove, poljoprivredna zemljišta i infrastrukturu do te mjere da su postali nenastanjivi, prema svjedočanstvima izraelskih vojnika i izvješćima organizacija za ljudska prava. Ova se vojna tampon-zona udvostručila u posljednjih nekoliko tjedana.

Izrael svoje jačanje kontrole prikazuje kao privremenu nužnost kako bi izvršio pritisak na Hamas da oslobodi preostale taoce zarobljene tijekom napada 7. listopada 2023., koji je započeo rat. Međutim, teritorij koji Izrael drži, uključujući koridor koji dijeli sjeverni dio teritorija od južnog, mogao bi poslužiti za dugoročnu kontrolu, upozoravaju organizacije za ljudska prava i stručnjaci za Gazu.

Kontrola nad Gazom i nakon poraza Hamasa

Premijer Izraela Benjamin Netanyahu prošlog je tjedna izjavio da će Izrael, čak i nakon poraza Hamasa, zadržati sigurnosnu kontrolu nad Gazom te poticati Palestince na odlazak.

Rušenje blizu izraelske granice i sustavno širenje tampon-zone odvija se od početka rata prije 18 mjeseci, izjavilo je pet izraelskih vojnika za Associated Press.

"Uništili su sve što su mogli, pucali u sve što izgleda funkcionalno... Palestinci neće imati ništa za povratak, neće se vratiti nikada", rekao je vojnik raspoređen s tenkovskom jedinicom koja štiti timove za rušenje. On i još četiri vojnika razgovarali su s AP-om pod uvjetom anonimnosti zbog straha od odmazde.

Izvješće koje dokumentira svjedočanstva vojnika koji su bili u tampon-zoni danas je objavila organizacija Breaking The Silence, grupa veterana protiv okupacije. Nekolicina vojnika - uključujući neke koji su također razgovarali s AP-om - opisala je kako je vojska pretvorila zonu u golemu pustoš.

"Kroz široko rasprostranjeno, namjerno uništavanje, vojska je postavila temelje za buduću izraelsku kontrolu nad područjem", navodi grupa.

Upitana o svjedočanstvima vojnika, izraelska vojska izjavila je da djeluje kako bi zaštitila svoju zemlju i poboljšala sigurnost u južnim zajednicama devastiranim napadom 7. listopada, u kojem je ubijeno oko 1200 ljudi, a 251 osoba uzeta kao taoc. Vojska tvrdi da ne želi nanijeti štetu civilima u Gazi te da se pridržava međunarodnog prava.

Podjela Gaze na dijelove

U ranim danima rata izraelske su trupe prisilile Palestince iz zajednica blizu granice na odlazak te uništile zemljište kako bi stvorile tampon-zonu duboku više od kilometra, prema Breaking The Silence.

Njezine su trupe također zauzele dio zemljišta kroz Gazu poznat kao Netzarim koridor koji izolira sjeverni dio teritorija, uključujući grad Gazu, od ostatka uskog obalnog pojasa gdje živi više od 2 milijuna ljudi.

Kada je Izrael prošlog mjeseca nastavio rat, udvostručio je veličinu tampon-zone, proširujući je na čak 3 kilometra unutar Gaze na nekim mjestima, prema karti koju je objavila vojska.

Tampon-zona i Netzarim koridor čine najmanje 50% pojasa Gaze, izjavio je Yaakov Garb, profesor studija okoliša na Sveučilištu Ben Gurion, koji desetljećima proučava izraelsko-palestinske obrasce korištenja zemljišta.

Prošlog tjedna Netanyahu je najavio da Izrael namjerava stvoriti još jedan koridor koji presijeca južni dio Gaze, odsijecajući grad Rafah od ostatka teritorija. Izraelska kontrola nad Gazom još je veća uzimajući u obzir područja gdje je civilima nedavno naređena evakuacija prije planiranih napada.

Susjedstva pretvorena u ruševine

Petorica vojnika koja su razgovarala s AP-om rekla su da su izraelske snage dobile naredbu da unište poljoprivredna zemljišta, cijevi za navodnjavanje, usjeve i stabla, kao i tisuće zgrada, uključujući stambene i javne strukture, kako se militanti ne bi imali gdje sakriti.

Nekoliko vojnika izjavilo je da su njihove jedinice uništile više zgrada nego što mogu prebrojiti, uključujući velike industrijske komplekse. Tvornica gaziranih pića bila je sravnjena sa zemljom, ostavljajući krhotine stakla i solarne panele razbacane po zemlji.

Vojnik tvrdi da je tampon-zona bila "zona ubijanja"

Vojnici su rekli da tampon-zona nije imala označene granice te da su Palestinci koji bi ušli bili napadnuti iz vatrenog oružja.

Vojnik iz tenkovske jedinice izjavio je da oklopni buldožer sravnjuje zemlju stvarajući "zonu ubijanja" te da bi svatko tko bi došao unutar 500 metara od tenkova bio upucan, uključujući žene i djecu.

Vidno uznemiren, rekao je kako mnogi vojnici djeluju iz osvete zbog napada 7. listopada. "Došao sam tamo jer oni ubijaju nas pa ćemo mi sada ubiti njih. I otkrio sam da ne samo da ubijamo njih, već smo ubili njih, njihove žene, djecu, mačke, pse i uništili njihove kuće", rekao je.

Vojska tvrdi da se njezini napadi temelje na obavještajnim podacima te da "koliko god je moguće izbjegava štetu za neborce."

"Dobrovoljna emigracija" Benjamina Netanyahua

Nije jasno koliko dugo Izrael namjerava držati tampon-zonu i druge teritorije unutar Gaze.

Najavljujući novi koridor preko južne Gaze, Netanyahu je izjavio kako Izrael ima cilj izvršiti pritisak na Hamas da oslobodi preostalih 59 talaca, od kojih se vjeruje da ih je 35 mrtvo. Također je izjavio kako rat može završiti samo kada Hamas bude uništen te njegovi lideri napuste Gazu, nakon čega će Izrael preuzeti kontrolu sigurnosti nad teritorijem.

Tada će Izrael provesti poziv američkog predsjednika Donalda Trumpa na preseljenje Palestinaca iz Gaze, što Izrael naziva "dobrovoljnom emigracijom."

Neki izraelski analitičari kažu kako svrha tampon-zone nije okupacija Gaze, već njezino osiguranje dok Hamas ne bude uništen. "To bi svaka razumna država učinila sa svojim granicama kada graniči s neprijateljskim entitetom", rekao je Kobi Michael, viši istraživač dvaju izraelskih think-tankova - Instituta za nacionalne sigurnosne studije i Instituta Misgav.

No organizacije za ljudska prava kažu kako prisilno raseljavanje ljudi predstavlja potencijalni ratni zločin i zločin protiv čovječnosti. Konkretno, unutar tampon-zone to predstavlja "etničko čišćenje" jer je jasno kako ljudima nikada neće biti dopušten povratak, rekla je Nadia Hardman, istraživačica Human Rights Watcha.

Izrael naziva optužbe neutemeljenima te kaže kako evakuira civile iz borbenih područja radi njihove zaštite.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.