Nakon indijskih zračnih udara na Pakistan, regija se našla na rubu opasne eskalacije.
>> Indija raketirala Pakistan, raste broj mrtvih i ranjenih
Indijske snage izvele su vojne udare na ukupno devet lokacija u Pakistanu i dijelu Kašmira kojim upravlja Pakistan. Riječ je o operaciji nazvanoj "Sindoor", kojom su pogođeni "teroristički objekti s kojih su planirani i vođeni napadi na Indiju".
Pakistan tvrdi da je u indijskim zračnim napadima ubijeno 26 ljudi, ali i da je srušio pet indijskih borbenih aviona, uključujući Rafale. Indijska vojska je objavila da je Pakistan započeo osvetničke udare topničkim napadima na granici Indije i Pakistana te da je smrtno stradalo 10 ljudi.
Indija je napad, kako se navodi, naredila nakon prošlomjesečnog smrtonosnog napada militanata na turiste u indijskom dijelu Kašmira. Radi se o himalajskoj regiji koja je više od 70 godina predmet prijepora, nakon podjele Britanske Indije na većinski hinduističku Indiju i muslimanski Pakistan.
Indija optužuje Pakistan za podršku terorizmu. Optužba je to koju Islamabad u potpunosti odbacuje.
Što ako sukob eskalira do totalnog rata između ove dvije države? Dužnosnici Pakistana već su poručili kako ovi napadi "jasno predstavljaju čin rata prema međunarodnom pravu". Čini se da je regija u situaciji u kojoj bi najmanji pogrešan korak mogao prerasti u širi sukob s nesagledivim posljedicama budući da se radi o dvjema zemljama koje posjeduju nuklearno naoružanje.
Vanjskopolitički analitičar Denis Avdagić kaže da je ovo što se događa zabrinjavajuće.
"Neosporan je teroristički napad, ali uzvraćanje Indije ipak je nešto što prelazi okvire očekivanog. Povijest odnosa Indije i Pakistana bilježi više ratova, da ne spominjem raznorazne incidente. Ovo je izrazito aktivno krizno područje, poput vulkana za koji znate da će eruptirati, ali ne znate kad će", rekao je.
Izrazio je bojazan oko nuklearnog naoružanja ovih zemalja.
"To bi obje zemlje dovelo u nepovratno loše stanje. I njih i cijeli svijet. Nema naznaka da bi se moglo krenuti tim putem, oni nuklearno naoružanje zasad ne koriste unatoč tom 'vulkanskom' stanju, ali ovaj svijet je u nekim drugim vremenima. S drugim američkim predsjednikom bi možda bilo drugačije, Trump ima drugačiji pristup, govori da sukobi nisu njihovi, ali ovo jest sukob s globalnim posljedicama", objasnio je.
Od stjecanja neovisnosti od Britanskog Carstva 1947. godine Indija i Pakistan vodili su više ratova i sukoba, gotovo sve zbog prava na Kašmir, koji obje zemlje svojataju. Odmah nakon podjele, ove su zemlje vodile rat oko Kašmira, a sukob je završio UN-ovim primirjem koje je podijelilo Kašmir na indijski i pakistanski dio.
>> Gdje se nalazi Kašmir i zašto je toliko važan?
Sukobili su se i 1965. s tisućama poginulih. Rat je izbio i 1971., ovaj put oko oslobođenja Istočnog Pakistana, današnjeg Bangladeša. Indija je vojno intervenirala, što je dovelo do stvaranja Bangladeša i velikog poraza Pakistana.
Bilježi se i sukob ograničenog intenziteta 1999., zanimljiv po tome što se radilo o prvom oružanom sukobu nakon što su obje zemlje službeno postale nuklearne sile. Manjih kriza bilo je i dalje, poput one iz 2019. (kad je Indija izvela zračne udare na pakistanski teritorij nakon terorističkog napada u Pulwami), ali otkad su nuklearne sile, Indija i Pakistan nisu vodili punopravni rat.
Indija i Pakistan su od posljednjeg sukoba 2019. godine značajno modernizirali svoje vojske. Indija je uložila oko 75 milijardi dolara u obranu za 2025. godinu, dok Pakistan izdvaja oko 7,6 milijardi dolara. Indija je nabavila napredne francuske borbene zrakoplove Rafale i ruske protuzračne sustave S-400, dok je Pakistan ojačao zračne snage kineskim J-10 zrakoplovima i HQ-9 protuzračnim sustavima.
Unatoč velikoj razlici u konvencionalnim snagama, obje zemlje posjeduju gotovo jednak broj nuklearnih bojevih glava. Procjenjuje se da ih Indija ima oko 172, a Pakistan između 170 i 200.
SAD, UN i mnoge druge zemlje pozvale su na suzdržanost i brzo smirivanje situacije. UN je naglasio da si regija "ne može priuštiti vojnu konfrontaciju". Rusija je izrazila duboku zabrinutost zbog produbljivanja vojnog sukoba između Indije i Pakistana te pozvala obje zemlje na suzdržanost.
Indija i Pakistan danas imaju jasno profilirane saveznike. Kina je glavni saveznik i opskrbljivač Pakistana oružjem, dok je Indija sve bliža SAD-u, koji joj pruža političku i vojnu podršku kao protutežu kineskom utjecaju u regiji.
>> Peking i London o sukobu Indije i Pakistana: Spremni smo za diplomatsku intervenciju
Avdagić kaže da je povijesno Pakistan bio američki saveznik, ali je u međuvremenu postao čvršći partner Kine.
"Znamo da je tu ključno geopolitičko rivalstvo između Indije i Kine, tako da je Kini vrlo dobrodošao partner poput Pakistana. Koliko je jako to partnerstvo? Ako je Pakistan srušio Rafale, onda je jasno kako je to mogao učiniti samo s naprednim kineskim protuzračnim sustavima. To dovoljno govori o snažnom partnerstvu ovih dviju zemalja.
Mijenja se i odnos SAD-a i Indije, tu ulogu ima i činjenica da je čelna osoba Indije premijer Narendra Modi, po temperamentu i načinu funkcioniranja političar koji odgovara Trumpu i njegovoj personi. Indija se svakako približava SAD-u", rekao je.
Što se tiče Rusije, ona je povijesno imala jače veze s Indijom, opskrbljujući indijsku vojsku oružjem i tehnologijom. No, kako smo naveli, suzdržana je od otvorenog svrstavanja.
"I Ruska Federacija gleda s pozornošću na to područje te joj nije u interesu da dođe do eskalacije, pogotovo zbog nuklearnog naoružanja. Ipak je to rusko susjedstvo. Vidjet ćemo sve reperkusije. U situaciji smo u kojoj čekamo da neka od ove dvije zemlje skrene s ovog puta i izbjegne sudar jer ovdje nema rješenja.
U slučaju rata razjasnila bi se i proxy dinamika svega. Ako bi došlo do rata, ako bi jedna zemlja imala dobitke, vjerojatno bi druga zemlja upotrijebila nuklearno oružje. Posljedice mogu biti prilično velike. Mislim da bi svi vanjski akteri trebali biti zainteresirani da se situacija primiri, tu ne može biti pobjednika", precizirao je Avdagić.