HSS-ov načelnik udrugu nagrađivanih mladih informatičara izbacuje iz općinskih prostorija

Foto: Udruga-mis.hr

"MOLIMO Vas da do 26.veljače 2016.godine (zaključno do 15 sati) dostavite dodijeljene ključeve prostorije komunalnom redaru Općine Strahoninec. Također, ovim putem izražavam veliko žaljenje što ste svojim postupcima uskratili ostvarivanje plemenitog cilja u svrhu boljitka, napretka i razvoja djece, stoji između ostalog u dopisu s potpisom općinskog načelnika Franje Lehkeca, koji je u utorak 23. veljače stigao na adresu Udruge Mladi informatičari Strahoninca, javlja E- Međimurje.

To je bio povod jučerašnjoj konferenciji za novinare koju je održao Dejan Drabić, predsjednik Udruge MIS, a na kojoj je iznio nezadovoljstvo odlukom da se udrugu koja djeluje već 12 godina i iza sebe ima zapažene rezultate izbaci na ulicu.

"Na državno natjecanje, koje će se održati u Primoštenu od 15. do 18. ožujka, plasman je ostvarilo petero naših članova, a važno je spomenuti da će 4 naša člana biti jedini predstavnici Međimurske županije na informatičkom natjecanju državne razine, što je samo jedan od pokazatelja kvalitete rada svih naših predavača i svih osoba koji sudjeluju u radu s djecom", nabrojio je posljednje uspjehe udruge predsjednik Drabić koji je zbog dobrog rada udruge postao član Izvršnog odbora Hrvatskog saveza informatičara.

"U suradnji s Fakultetom organizacije i informatike Varaždin sklopili smo ugovor o primanju studenata na praksu u našoj udruzi kako bi od nas stekli najbolja znanja i iskustva. Ime naše udruge u kojem je i ime naše općine prenosi se diljem Hrvatske upravo zbog naših uspjeha, no izgleda da to nekima u Općini Strahoninec nažalost smeta", zaključuje Dabrić.

Izbacuje ih se zbog kršenja ugovora


Naime, udruga je primila pismo kojim im se otkazuje Ugovor o privremenom korištenju prostorije, a kojeg je načelnik Lehkec donio na prijedlog Odbora za unapređenje i praćenje rada udruga na području Općine. Razlog otkazivanja ugovora je kršenje odredaba Zakona o zaštiti osobnih podataka i članaka 4. i 5. Ugovora o privremenom korištenju nekretnine.

U pismima se konstatira kako je u člancima 4. i 5. Ugovora o privremenom korištenju nekretnine propisano da prilikom uređenja prostorije, Udruga mora zatražiti prethodno odobrenje Općine i pridržavati se svih zakonskih propisa i pravila struke te je po toj osnovi odgovorna po općim propisima za svaku nastalu štetu ili nedostatak prilikom uređenja bilo da je ona uzrokovana radnjom ili propuštenim izvršenjem određene radnje. Ugovor je prekršen, objašnjava se u pismu, nakon što je udruga bez prethodne suglasnosti postavila video nadzor.

Drabić smatra kako su sve te optužbe zbog kojih je došlo do jednostranog raskidanja ugovora netočne.

O nekakvom neovlaštenom postavljanju video nadzora nema ni govora, a mnogima je naime poznato , pa vjerujem i općinskom načelniku da se spremamo prijaviti  za Hrvatsku robotičku ligu, gdje smo dužni  osigurati video vezu, a kamere koristimo i za kreiranje slikovnih i video materijala i promocije udruge.

Dvije kamere koje posjedujemo, koristimo već deset godina i one do sada nisu nikada nikome smetale, a koristile su se isključivo u prostoru udruge. Za snimanje djece imamo pisano odobrenje roditelja, isto onakvo kakvo imaju i sve škole. Stoga, odgovorno tvrdim da svako drugo tumačenje korištenja uređaja (kamera) je zlonamjerno i velika je prijetnja cjelokupnom radu udruge. Kao drugi razlog otkaza ugovora spominje se spajanja na informacijski sustav Općine čime nam se  imputira neovlašteno korištenje mreže i  neovlašteno  raspolaganje podacima iz općinskog sustava", objasnio je Drabić.

"Želio bih reći kako je pritisaka na nas bilo već i ranije. Tako su termini i prostorije (iako ih u centru ima nekoliko slobodnih) dodijeljene drugoj udruzi bez da su oni to sami tražili. Nakon toga od nas je traženo da sve ostale termine pomaknemo, iako ih mi pokušavamo prilagoditi dobi djece i njihovih školskih obaveza. Nastojeći unaprijediti odnose s Općinom Udruga MIS na natječaj Općine Strahoninec poslal je pet različitih ideja projekata prije gotovo četiri mjeseca, a do današnjeg dana nije stigao nikakav odgovor", nastavlja Drabić kojemu je nejverojatno da se udruga koja godinama radi s mladima i postiže rezultate izbacuje na ulicu.

Ono što je potrebno istaknuti je to da je Općina Strahoninec od samog početka rada u samom Društvenom centru svim udrugama dala pravo na korištenje interneta i sva su računala spojena na zajednički ruter Centra, a svaka barem malo informatički pismena osoba može provjeriti i potvrditi kako nitko nikad iz naše udruge nije pristupao računalima Općine

"Naime teško je shvatiti ovakvu odluku, nakon što je na nedavno održanoj izbornoj godišnjoj skupštini udruge (19. ožujka), zamjenik općinskog načelnika Josip Šipek pohvalio rad udruge, istaknuo kako se svrsi shodno i dobro koriste prostorije, zaželio puno uspjeha u daljnjem radu, a samo tri dana kasnije isti ljudi izbacuju nas praktično na ulicu", zaključuje Drabić koji smatra da se iza svega krije animozitet načelnika.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.