Hrabri telefon planira širenje projekta Sustav praćenja

Foto: Facebook

6. i 7. ožujka 2025. godine održana je završna konferencija dvogodišnjeg pilot projekta Sustav praćenja – jačanje sustava podrške za djecu žrtve kaznenih djela. Radi se o projektu koji provodi udruga Hrabri telefon u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova. 

Na konferenciji su sudjelovali predstavnici savjetodavnih linija iz susjednih zemalja, organizacije Child Helpline International, državnih institucija i tijela, policijskih postaja te drugih relevantnih institucija uključenih u pružanje podrške djeci i mladima kako bi zajednički analizirali rezultate projekta i ojačali međusektorsku suradnju u svrhu unaprijeđena sustava zaštite djece.

📢 6. i 7. ožujka smo okupili stručnjake iz Hrvatske i regije kako bismo zajedno radili na jačanju sustava podrške za...

Objavljuje Hrabri telefonSrijeda, 12. ožujka 2025.

"Djeca u praksi često ostaje bez adekvatne podrške"

Iz Hrabrog telefona upozoravaju kako je, prema službenim podacima Ministarstva unutarnjih poslova, u 2024. godini 4820 djece bilo je žrtvom kaznenog djela. 

"Iako zakon prepoznaje njihova prava, djeca u praksi često ostaju bez adekvatne psihološke i emocionalne podrške. Sudski procesi mogu trajati godinama, a u tom periodu djeca prolaze kroz visoku razinu stresa, nesigurnosti i potencijalne retraumatizacije", poručili su. 

Projekt Sustav praćenja pokrenut je kako bi osigurao da djeca koja su prošla kroz policijski i pravosudni sustav ne ostanu bez adekvatne psihološke podrške. U sklopu projekta uspostavljena je suradnja s osam policijskih postaja na području Zagreba, a djeci žrtvama kaznenih djela omogućena je pravovremena, besplatna i povjerljiva psihološka pomoć.

Iz Hrabrog telefona su naveli ključne rezultate projekta: 

  •  Zaprimljene su 162 suglasnosti roditelja/skrbnika za stupanje u kontakt s djetetom žrtvom kaznenog djela.
  •  S djecom žrtvama kaznenih djela stupljeno je u kontakt unutar 48 sati od prijave kaznenog djela.
  •  Provedeno je više od 600 savjetodavnih razgovora s djecom i njihovim obiteljima.
  • 10 puta savjetovateljice Hrabrog telefona bile su osobe od povjerenja djeci tijekom sudskih postupaka.
  • Održan je trening za policijske službenike u svrhu unaprijeđena razine stručnosti i kompetencija kod osoba koje su zadužene za prvu intervenciju u slučajevima počinjenja kaznenih djela nad djecom.

Planirano širenje projekta

Projekt se nastavlja do 31.3.2027. godine i bit će financiran sredstvima Europske unije. Također, planirano je i njegovo širenje na dodatne policijske postaje u Zagrebu te na područja Zagrebačke, Sisačko-moslavačke i Krapinsko-zagorske županije. 

"No, cilj je da ovakav oblik podrške postane standardiziran i dostupan u cijeloj zemlji. Djeca koja su pretrpjela kaznena djela ne smiju ostati bez podrške. Pravo na sigurnost, razumijevanje i psihološku pomoć ne smije ovisiti o trajanju jednog projekta – već mora postati dio sustava koji djeci zaista služi", zaključuju iz Hrabrog telefona.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.