EPIDEMIJA gljivične bolesti mikrosporoze, koju prijenose uglavnom mačke i psi proteklih je tjedana u porastu, ali stanje nije alarmantno, izjavio je Mihael Skerlev, voditelj centralnog mikološkog laboratorija na Klinici za kožne i spolne bolesti KBC Šalata i Medicinskog fakulteta.
"Nije potrebno dizati paniku, ova godina ni po čemu nije posebna jer je bolest u Hrvatskoj stalno prisutna već 15-tak godina", rekao je Skerlev dodajući da se epidemija mikrosporoze pojavljuje najčešće krajem ljeta i početkom jeseni.
Naveo je da se u posljednjih tjedan-dva pojavilo 12 novih slučajeva, a danas ih je zabilježeno četiri, rekao je.
Godišnje u Hrvatskoj, najviše u Zagrebu i okolici, od te gljivične bolesti oboli više od 400 osoba, najčešće djece.
Gljivica microsporumcanis prvi je put u Hrvatskoj otkrivena prije 15-tak godina. U protekle dvije godine postala je otpornija na uobičajenu terapiju. Manifestira se u različitijim i pomalo neuobičajenim oblicima, a i liječenje je sve zahtjevnije.
Dr. Skerlev kaže da se na koži izliječi za oko dva tjedna, dok liječenje vlasišta traje i nekoliko mjeseci.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) nema točnu evidenciju o broju oboljelih od mikrosporoze.
Epidemiolog, Borislav Aleraj Hini je izjavio kako mikrosporoza nije u popisu bolesti koje se pojedinačno prijavljuju, kao primjerice ospice. Bolest se prenosi uglavnom s mačke na čovjeka, a praktički nema prijenosa bolesti među ljudima.
Najvažnije je, rekao je da je mikrosporoza izlječiva.
Savjetovao je roditelje da paze da im djeca obavezno peru ruke nakon igranja s mačkama i psima te da ne dozvole da im kućni ljubimci ulaze u krevet.
Kako bi bili sigurni je li mačka oboljela, najbolje je odvesti je veterinaru, poručuju Skerlev i Aleraj.