Društvo arhitekata Zagreba poslalo je otvoreno pismo zagrebačkom gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću u kojem traži da se Tomašević povuče iz "političkog mrcvarenja" novog Generalnog urbanističkog plana (GUP) Zagreba.
Nakon što je Ministarstvo prostornoga uređenja drugi put zatražilo ispravke prijedloga izmjena GUP-a, Tomašević je rekao da se radi o mrcvarenju i traženju dlake u jajetu. Ministar Branko Bačić mu je odgovorio da GUP nije po zakonu.
Sada je reagiralo i Društvo arhitekata Zagreba, koje se oglasilo otvorenim pismom upućenim Tomaševiću. Prenosimo ga u cijelosti.
"Poštovani gradonačelniče Tomaševiću,
nakon ponovnog traženja dopune Konačnog prijedloga Izmjene i dopune Generalnog urbanističkog plana grada Zagreba, Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, pozivamo Vas da pokažete razumnost u ovom trenutku i povučete se iz ovog političkog mrcvarenja dokumenta koji je od ključne važnosti za budućnost razvoja Grada Zagreba.
Već u prvom traženju dopune Ministarstvo je u potpunosti razotkrilo sve slabosti trenutnog zakonodavnog okvira i sustav prostornog planiranja gurnulo u provaliju. Svim daljnjim potezima, pa i ovim dopisom koji je dostavljen ovih dana, onemogućava se svaki pokušaj spašavanja sustava prostornog planiranja.
Isto to Ministarstvo, na istim zakonodavnim osnovama, nebrojeno je puta bilo suglasno s odredbama koje su kolege iz Zavoda za prostorni razvoj Grada Zagreba ugradili u ovaj dokument. Potpuno je jasno da je s ovakvim postupanjem Ministarstvo izgubilo kontrolu nad primjenom Zakona i da smo došli u opasnu situaciju neizvjesnosti budućeg razvoja.
Građanima Grada Zagreba to nije potrebno. GUP nije dokument za jedan mandat. GUP bi trebao biti dokument koji odražava viziju budućeg razvoja, a trenutno te vizije nemamo. Građani Grada Zagreba, zajedno sa strukovnim institucijama i upravom Grada, moraju zajedno tu viziju usuglasiti.
Pozivamo Vas da u ovo predizborno vrijeme ne dopustite da GUP bude daljnji instrument političkih prepucavanja. Ovakve degradirane odredbe GUP-a ne služe nikome.
Sve negativne zahvate u prostoru koje se nastojalo obuzdati izvornim izmjenama i dopunama ionako neće biti moguće provesti, jer je u međuvremenu podneseno na stotine zahtjeva za građevinske i lokacijske dozvole, a koje će biti završene po trenutno važećim odredbama.
Za to je propuštena prilika kod donošenja Odluke o izradi izmjena i dopuna kada su se mogla postaviti ograničenja za ishođenje akata na kritičnim lokacijama.
Također, ni svi ključni projekti za Grad Zagreb nisu uvjetovani donošenjem ovih izmjena i dopuna u ovom trenutku. Ovakav tekst konačnog prijedloga izmjena i dopuna, uz ovakav stav Ministarstva oko načina provedbe prostornih planova, može dodatno otvoriti Pandorinu kutiju divlje i nekontrolirane izgradnje te dodatno onemogućiti Gradu Zagrebu pokretanje sustavnih procesa urbane obnove koje moramo pokrenuti.
Nužno je privremeno zaustavljanje ovog procesa do završetka izbora i formiranja nove Skupštine, i zbog zaštite naših kolega i stručnjaka iz Grada Zagreba koji su radili na ovom dokumentu, a i svih drugih koji se bave prostornim planiranjem u Republici Hrvatskoj. Oni su stručnjaci koji znaju kako izraditi prostorne planove te je ključno da ih se zaštiti od političkih pritisaka.
Zajedno sa svima njima, s upravom Grada Zagreba, uz podršku strukovnih institucija, nužno je da se upozori i samo Ministarstvo kako je ovaj zakonodavni okvir poguban za planiranje bilo kakvog razvoja te da je konačno vrijeme da svi zajedno sjednemo za stol i vratimo sustav prostornog planiranja na tvorničke postavke", piše u priopćenju kojeg potpisuje Ivan Križić, Predsjednik Društva arhitekata Zagreba.