Foto: FAH
DOM naroda parlamenta Bosne i Hercegovine je po hitnom postupku usvojio prijedlog izmjena izbornog zakona te države koje je predložio HDZ BiH s partnerskim strankama iz Hrvatskog narodnog saveza (HNS) no zbog omjera snaga u državnom parlamentu taj će prijedlog vjerojatno propasti kada dođe na raspravu i potvrđivanje u Zastupničkom domu.
Nove izborne jedinice
Izmjenama izbornog zakona koje je predložio HDZ BiH uvele bi se ad hoc izborne jedinice u Federaciji BiH s većinskim hrvatskim odnosno bošnjačkim stanovništvom iz kojih bi se birala dva člana Predsjedništva BiH.
U Dom naroda parlamenta Federacije BiH biralo bi se kao i do sada po 17 Hrvata, Bošnjaka i Srba te 7 zastupnika iz reda ostalih s tim da im izborne jedinice ne bi bile svih deset županija kao sada nego njih po sedam. To u praksi znači, primjerice, kako u Domu naroda parlamenta Federacije BiH ne bi mogao biti niti jedan Hrvat iz Sarajeva jer Sarajevska županija nije predviđena kao izborna baza za hrvatske zastupnike u tom tijelu.
Za Mostar je pak predviđeno uvođenje višečlanih izbornih jedinica iz kojih bi se biralo 35 članova gradskog vijeća od čega 26 izravno, a 9 temeljem kompenzacijskih mandata.
Izmjene koje je podupro Dom naroda ničim ne zadiru u izborna pravila koja se primjenjuju za teritorij Republike Srpske gdje je, primjerice, kandidiranje za člana Predsjedništva BiH omogućeno samo osobama srpske nacionalnosti, a nema ni pravila koja bi onemogućila da se hrvatski potpredsjednik RS bira glasovima birača iz srpskih stranaka.
Bošnjaci blokirali raspravu u svibnju
Izborni zakon suštinsko pitanje
Zastupnik HDZ 1990. Martin Raguž kazao je kako je izmjena izbornog zakona suštinsko pitanje za cijelu BiH a ne pitanje odnosa oporbe i vladajuće većine jer je legitimno postavljeno pitanje sprječavanja bilo čije dominacije.
"Ovo rješenje možda nije idealno no ne ugrožava druge narode i građane", kazao je Raguž dodajući kako je na tragu predloženih izmjena moguć i naknadni dogovor o provedbi presude Europskog suda za ljudska prava o uklanjanju diskriminacije pripadnika nacionalnih manjina iz izbornog procesa.
Dodatno pogoršanje stanja u BiH
SDA-ov Halid Genjac kazao je kako su predložene izmjene neprihvatljive jer uvode diskriminaciju među građanima BiH svrstavajući ih u Hrvate, Bošnjake ili Srbe prvog i drugog reda s obzirom na to da bi se pripadnicima određene nacionalne skupine ograničavati pravo sudjelovanja na izborima ovisno o tome u kojem dijelu države žive.
"Ovo bi dodatno pogoršalo stanje u BiH sa stajališta poštivanja ljudskih prava", kazao je Genjac dodajući kako su HDZ-ova rješenja za Mostar takva da omogućavaju izborni inženjering koji bi vodio trajnoj dominaciji Hrvata u tom gradu.
Zastupnik Srpske demokratske stranke (SDS) Darko Babalj kazao je kako njegova stranka ostaje suzdržana jer u ovom slučaju sve prepušta dogovoru Hrvata i Bošnjaka ali je podsjetio i kako će u konačnici sve propasti u Zastupničkom domu.
Njegov stranački kolega Ognjen Tadić je kazao kako je uvjeren da će ovo pitanje biti riješeno prije izbora 2018. godine a svako otezanje s donošenjem rješenja prihvatljivog za sve samo bespotrebno komplicira stanje.
Izmjene izbornog zakona koje je usvojio Dom naroda pred Zastupničkim domom državnog parlamenta trebale bi se naći tijekom jeseni.