Documenta: U Jasenovcu nije navedeno da je počinjen Holokaust i genocid nad Srbima

Foto: Matija Habljak/PIXSELL

Iz Documente - Centra za suočavanje s prošlošću danas su izrazili zabrinutost što Spomen-područje Jasenovac još uvijek vodi vršiteljica dužnosti ravnatelja, "a ustanova treba stručno vodstvo" te upozorili na ublažavanje terminologije o stradanjima u ustaškom logoru.

Documenta: Ublažava se terminologija o ustaškim zločinima u Jasenovcu

"Nastavlja se proces mijenjanja narativa i ublažavanja terminologije o stradanjima u ustaškom koncentracijskom logoru. Na web stranici ustanove i info pločama ne spominje se kako je u logoru počinjen Holokaust, genocid nad Srbima i Samudaripen, genocid nad Romima", istaknuli su iz Documente u priopćenju nakon komemoracije povodom obilježavanja 80. godišnjice proboja zatočenika iz ustaškog koncentracijskog logora u Jasenovcu.

Komentirali su i izvedbu Staze sjećanja i publikaciju „80 godina, 80 sudbina".  "Documenta pozdravlja individualizaciju stradanja kroz prikaz kratkih biografija stradalih, uz objavu njihovih fotografija, no sa žaljenjem ističe da u prikazu nedostaju razlozi odvođenja u logor.

U budućnosti sjećanja mora biti mjesta za razlog zbog kojeg su stradali zatočenici. Nije navedeno da su ubijeni samo zato što su bili Srbi, Židovi, Romi ili se nisu slagali s politikom koju je provodio ustaški režim", upozorili su.

Iznenađuje, kažu, i to što se ove godine nitko od preživjelih nije obratio okupljenima, premda su nazočili obilježavanju. "Program komemoracije, najavljen kao zaokret prema budućnosti sjećanja, pripremili su studenti i studentice Akademije dramske umjetnosti. Zajedničko tugovanje otvorili su čitanjem iz govora koje su preživjeli zatočenici i zatočenice održali prijašnjih godina", napomenuli su iz Documente.

"Sve više škola dolazi u Jasenovac"

Značajnim su pak ocijenili to što je tijekom prošle godine Spomen-područje Jasenovac zabilježilo blagi porast posjeta škola - od grupa iz 56 škola, 32 grupe su bile iz osnovnih, 24 iz srednjih škola. Osim toga, Spomen-područje Jasenovac posjetilo je 15 škola iz inozemstva.  

"Točno prije 80 godina oko 600 logoraša iz centralnog logora Jasenovac III - Ciglana provalilo je kroz vrata i potrčalo prema istočnom ulazu u logor. Ustaški čuvari logora otvorili su vatru na njih. Samo je 90 zatočenika preživjelo.

Nekoliko sati nakon njihova proboja na stražare je krenulo i 167 zatočenika iz Kožare. Samo je 12-ero preživjelo", podsjetili su iz Documente u priopćenju te istaknuli da su se, zajedno s okupljenima na obilježavanju godišnjice proboja iz ustaškog logora Jasenovac, danas sjetili malobrojnih preživjelih i svih stradalih u logoru.

Na obilježavanju 80. godišnjice proboja zatočenika iz ustaškog koncentracijskog logora u Jasenovcu bili su predsjednik Republike Zoran Milanović, premijer Andrej Plenković i predsjednik sabora Gordan Jandroković te predstavnici nacionalnih manjina i antifašista, kao i preživjelih zatočenika koji su odali počast žrtvama ustaškog režima. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.