PROJEKT koji je počeo na Kalifornijskom sveučilištu UCLA i kasnije došao pod ingerenciju Sveučilišta Virginia uskoro bi trebao ugledati svjetlo dana. "Rome Reborn 1.0" rezultat je 10-godišnjeg zajedničkog rada arheologa, arhitekata i računalnih stručnjaka iz Italije, SAD-a, Velike Britanije i Njemačke. Visokotehnološki alati poput laserskih skenera i virtualne realnosti korišteni su kako bi se izradila dosad najveća i najkompletnija simulacija nekog povijesnog grada.
"Rome Reborn 1.0" pravi je 3D model koji se izvršava u realnom vremenu, što znači da se korisnici mogu slobodno kretati kroz njega u bilo kojem smjeru te razgledati pročelje i unutrašnjost građevina poput Senata, Koloseuma i Venerinog hrama. Prikaz je to Rima iz 320. godine, vremena kada je dosegao vrhunac razvoja i bio multikulturalna metropola zapadnog svijeta s milijun stanovnika, piše u priopćenju Sveučilišta Virginia.
Nova otkrića mogu se lagano inkorporirati u "Rome Reborn 1.0", a u budućnosti se očekuje da će projekt biti proširen i na druga razdoblja u povijesti Rima, od brončanog doba u 10. stoljeću prije Krista do Justinijanovih italskih ratova i velike epidemije u 6. stoljeću poslije Krista.
"Rome Reborn" do sada je najveći projekt ove vrste, izrađen s ciljem edukacije budućih generacija o velikim povijesnim gradovima. Kako su napokon završili model Rima, mogu se posvetiti istraživanju i modeliranju drugih metropola kroz povijest. Video isječci i slike iz programa dostupni su na
službenim stranicama projekta.
M.S.
Foto: University of Virginia