Policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK), u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (USKOK), proveli su opsežno kriminalističko istraživanje kojim su bile obuhvaćene tri fizičke osobe (državljanin Kraljevine Danske i dvije hrvatske državljanke) i trgovačko društvo sa sjedištem na otoku Korčuli.
Kako navode iz Ravnateljstva policije, istraženi su zbog sumnje na počinjenje kaznenih djela pranja novca povezanih s organiziranim kriminalom i ilegalnom trgovinom drogom.
Detalji kriminalističkog istraživanja
Kriminalističkim istraživanjem je utvrđena sumnja kako je danski državljanin od 2004. do 2024. godine, kao organizator i član zločinačkog udruženja, na ilegalno narkotržište Danske uvozio značajne količine droga (kokaina i konoplje). Koristeći hrvatske, srpske i austrijske transportne mreže, drogu je distribuirao kupcima putem danske mreže preprodavatelja.
Kako navode iz policije, sumnja se da se zarada od prodaje droge prenosila u gotovini s teritorija Danske na teritorij Hrvatske.
Ista se zatim uključivala u legalne financijske tijekove kroz osnivanje trgovačkog društva za turizam i usluge na otoku Korčuli, koje je služilo za prikrivanje porijekla nezakonitih sredstava. Kako navode iz policije, to bi postigli kroz otvaranje bankovnih računa na imena osumnjičenika, prijenose novčanih sredstava između osobnih i poslovnih računa te kroz ulaganje u nekretnine.
Drugim riječima, to je uključivalo kupnju građevinskih zemljišta, gradnju luksuznih objekata na otoku Korčuli i njihovo opremanje s ciljem turističkog iznajmljivanja i prodaje.
Zaradio 4.7 milijuna eura
Osumnjičenici su novčana sredstva, za koja su znali da potječu od kriminalnih aktivnosti, koristili za stjecanje imovine i ulaganje u gospodarske aktivnosti, čime su prikrivali nezakonito porijeklo imovine i omogućili daljnje ostvarivanje dobiti. Danski državljanin je novac ulagao u nekretnine, koje je iznajmljivao kao turistički smještaj i potom prodavao, povećavajući tako početno uložen nezakonito stečen kapital, vozila i financijske fondove.
Na taj je način, u suradnji s ostalim osumnjičenicima i trgovačkim društvom, ilegalno inicijalno stekao najmanje 2.355.515,07 eura, odnosno uz kasnije uvećanje vrijednosti takvih ulaganja ukupno 4.729.343,70 eura, dok je trgovačko društvo ostvarilo nepripadnu materijalnu korist u iznosu od 2.542.872,60 eura.
Osumnjičenike se, navodi policija, sumnjiči za počinjenje kaznenog djela pranja novca, opisano u članku 265. stavku 1. i 5. Kaznenog zakona, a trgovačko društvo za kazneno djelo pranja novca iz članka 265. stavka 1. i 5. Kaznenog zakona u vezi članka 3. stavka 1. Zakona o odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela.
"S obzirom na kompleksnost kriminalnih aktivnosti koje uključuju više država, ova akcija naglašava značaj međunarodne koordinacije policijskih i pravosudnih tijela u suzbijanju organiziranog kriminala", zaključno su priopćili iz Ravnateljstva policije.