Meta je ugrozila nacionalnu sigurnost SAD-a kako bi razvila posao vrijedan 18 milijardi dolara u Kini, izjavila je bivša zaposlenica te kompanije Sarah Wynn-Williams u srijedu pred američkim senatorima.
Na saslušanju pred Senatskim pododborom za pravosuđe Wynn-Williams, bivša direktorica za globalne javne politike u Facebooku, optužila je rukovodstvo Mete da je omogućilo Komunističkoj partiji Kine pristup podacima korisnika, uključujući podatke američkih građana, prenosi BBC.
Meta je opovrgnula njezine tvrdnje. "Svjedočanstvo Sare Wynn-Williams potpuno je odvojeno od stvarnosti i prepuno netočnosti", rekao je glasnogovornik Mete Ryan Daniels.
Dodao je da je Mark Zuckerberg javno iskazao interes za poslovanje u Kini, ali istaknuo: "Činjenica je da danas naše usluge nisu dostupne u Kini."
Meta, međutim, ostvaruje prihod od oglašivača sa sjedištem u Kini.
Wynn-Williams je također izjavila da je Meta surađivala s kineskim vlastima na izradi alata za cenzuru s ciljem ušutkavanja kritičara režima.
Kao primjer navela je da je Meta udovoljila zahtjevu Pekinga i izbrisala Facebook račun kineskog disidenta Guo Wenguija, koji živi u SAD-u.
Meta tvrdi da je Guov profil uklonjen jer je kršio standarde zajednice.
"Jedna stvar koju Komunistička partija Kine i Mark Zuckerberg dijele jest želja da ušutkaju kritičare. To govorim iz osobnog iskustva", rekla je Wynn-Williams pred senatorima.
U ožujku je objavila memoare pod nazivom Careless People u kojima iznosi kritike na račun Mete. Tvrtka je u SAD-u ishodila privremenu zabranu promoviranja te knjige i opisala ju je kao "lažnu i klevetničku" te ustvrdila da "nikad nije smjela biti objavljena".
Saslušanje u srijedu vodio je senator Josh Hawley iz Missourija, koji je rekao da je Meta "učinila sve da spriječi svjedočenje Wynn-Williams".
"Zašto Facebook toliko očajnički pokušava spriječiti ovu svjedokinju da ispriča što zna?" upitao je Hawley.
Tijekom istog saslušanja Hawley je tvrdio da je Meta Wynn-Williams zaprijetila novčanim kaznama.
"Zaprijetili su joj s 50.000 dolara kazne svaki put kad spomene Facebook u javnosti - čak i ako govori istinu", rekao je senator.
Meta je BBC-ju potvrdila da bi se ta kazna mogla primijeniti za svako kršenje ugovora o razdvajanju, koji je Wynn-Williams potpisala prilikom odlaska iz kompanije 2017. godine.
Wynn-Williams je izjavila da joj je rečeno da bi svaka iznimka od klauzule o nediskreditiranju "potkopala cijelo pravilo". Meta je naknadno pojasnila da je ta izjava bila komentar arbitra, a ne službeni stav tvrtke.
Tvrtka je također poručila da nije bila protiv njezinog svjedočenja pred Kongresom, ali nije odgovorila na pitanje BBC-ja hoće li protiv nje ipak pokrenuti postupak zbog današnjih izjava.
"Posljednja četiri tjedna bila su vrlo teška", rekla je Wynn-Williams. "Već sama odluka da dođem i svjedočim pred Kongresom bila je iznimno teška", dodala je.