Iako je američki predsjednik Donald Trump najavio 90-dnevnu pauzu mnogih svojih carina, što je nekim firmama i investitorima donijelo predah, najveća američka kompanija Apple nije te sreće.
Tehnološki div iz Cupertina snažno ovisi o opskrbnim lancima u Kini, a upravo se tamošnje carine i dalje povećavaju. Kumulativna carinska stopa SAD-a na kinesku robu sada iznosi čak 145%.
Zbog toga, unatoč naznakama poboljšanja američke trgovinske politike u globalnom kontekstu, stručnjaci ističu da američko-kineski pregovori i dalje ostaju ključni čimbenik za Apple.
"Apple bi mogao biti bačen unatrag godinama zbog ovih carina", rekao je Dan Ives, globalni voditelj tehnoloških istraživanja u firmi Wedbush Securities za CNBC. Dodao je da se Apple sada "nalazi u situaciji kao da mu se brod prevrnuo usred oceana, bez ikakvih čamaca za spašavanje".
Apple već godinama nastoji diverzificirati svoj opskrbni lanac izvan Kine, no prema podacima istraživačke kuće Omdia, od 77 milijuna iPhonea isporučenih u SAD prošle godine, gotovo 80 posto ih je proizvedeno u Kini.
Ista kuća procjenjuje da bi Apple, želeći zadržati profitne marže, morao povećati cijene iPhonea iz Kine za otprilike 85 posto, ako trenutačne carine ostanu na snazi.
"Kada su početne kineske carine bile na 54 posto, utjecaj je bio ozbiljan, ali upravljiv... No sada, pod ovim uvjetima, Appleu se više ne isplati podizati cijene", rekao je Le Xuan Chiew, menadžer istraživanja u Omdiji.
Prema pisanju Reutersa i indijskog lista The Times of India, Apple je navodno prije početka primjene novih carina uspio isporučiti 600 tona iPhonea, odnosno oko 1.5 milijuna uređaja, iz Indije u SAD. Apple i dva njegova proizvođača iPhonea nisu odgovorili na upit CNBC-a.
Chiew ističe da, iako ta informacija nije službeno potvrđena, skladištenje zaliha bilo bi najbolje kratkoročno rješenje za ublažavanje posljedica carina i kupovanje vremena.
Ipak, nije jasno koliko dugo bi te zalihe mogle trajati, posebno ako kupci pohrle po iPhone prije najavljenog poskupljenja, dodaje on.
Prema Omdiji, Appleova srednjoročna strategija jest smanjiti izloženost geopolitičkim rizicima i carinskim udarima, pri čemu se sve više oslanja na proizvodnju i izvoz iPhonea iz Indije.
Trumpova privremena pauza najvjerojatnije će zadržati osnovnu carinu za Indiju na 10 posto, barem zasad, što toj zemlji daje povoljniju ulaznu točku na američko tržište.
No izgradnja proizvodnih kapaciteta u Indiji traje godinama. Indijski partneri tek su prošle godine počeli proizvoditi najskuplje modele iPhonea, Pro i Pro Max.
Prema riječima Chiewa, bit će potrebno još barem godinu do dvije da se indijska proizvodnja uistinu ubrza i zadovolji potražnju – a i to nosi vlastite carinske rizike.
Analitičari smatraju da bi najbolja opcija za Apple bila tražiti izuzeće od carina za uvoz iz Kine, dok se ne konsolidira opskrbni lanac izvan te zemlje.
Kompanija je tijekom prvog Trumpovog mandata djelomično i dobila takvo izuzeće, a neki analitičari vjeruju da bi se to moglo ponoviti.
"Još uvijek vidim određeni prostor za olakšice kroz ustupke Appleu, s obzirom na njihovu obvezu od 500 milijardi dolara ulaganja u SAD", rekao je Daniel Newman, direktor analitičke kuće The Futurum Group. "O tome se zasad nije puno govorilo – ali optimističan sam da bi tvrtke koje se obvežu na širenje u SAD-u mogle dobiti neku vrstu olakšica."
Apple je u veljači objavio da planira uložiti 500 milijardi dolara u SAD i otvoriti 20.000 radnih mjesta.
Ipak, Trump je više puta izjavio kako vjeruje da Apple može proizvoditi iPhone u SAD-u, iako analitičari sumnjaju u izvedivost tog plana. Analitičar Wedbusha Dan Ives procjenjuje da bi cijena jednog iPhonea proizvedenog u SAD-u iznosila oko 3.500 dolara, u usporedbi s uobičajenih 1.000 dolara.
U međuvremenu, neki analitičari upozoravaju da ni trgovinski dogovor ni eventualno izuzeće od carina možda neće biti dovoljno da Apple izbjegne negativne posljedice.
"Pretpostavimo da dođe do popuštanja – bilo kroz smanjenje carina na Kinu ili kroz posebno izuzeće za Apple", kaže Craig Moffett, suosnivač i viši analitičar istraživačke kuće MoffettNathanson.
"Ni to ne bi riješilo problem. Čak i osnovna carina od 10 posto predstavlja golem izazov za Apple."