ANKETA Treba li zabraniti Za dom spremni?

Foto: Željko Lukunić, Nikola Čutuk/ Pixsell, 123rf

VIJEĆE za suočavanje s prošlošću, odnosno Vijeće za ustaše i partizane ili, birokratskim jezikom nazvano Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, danas bi trebalo obznaniti svoju odluku o pozdravu Za dom spremni.

Bit će to rezultat jednogodišnjih rasprava ovog vijeća nastalog u prvom redu zbog toga da Plenković kupi vrijeme i privremeno s dnevnog reda makne neugodno pitanje oko ustaškog pozdrava na ploči poginulim HOS-ovcima koja se nalazila u Jasenovcu da bi kasnije kompromisno bila maknuta u Novsku gdje i sada stoji.


Kad su u pitanju ostaci iz doba NDH kao što je ovaj pozdrav, HDZ je uvijek na oprezu. S jedne strane, njihova poslovična proeuropska orijentiranost im ne dopušta nikakvo koketiranje s fašizmom. S druge strane, blatnjava hrvatska politička svakodnevica je nešto drugačija i HDZ dobro zna da im dobar dio izbornog tijela stiže upravo s desne strane, od ljudi koji sa simpatijama gledaju na ustaštvo. Ima HDZ takvih i u samoj stranci, kamoli među biračima.

Upravo zato ova odluka bit će zanimljiva, iako ne i nešto pretjerano važna. Na kraju krajeva, povjesničari su odavno rekli svoje o Za dom spremni. Riječ je o ustaškom, a ne, kako bez argumenata govori Kolinda, starom hrvatskom pozdravu. A odluka ovog Plenkovićevog vijeća za ustaše i partizane nije niti obvezujuća pa je tim ona manje bitna.

No, svakako će je biti zanimljivo vidjeti. Posebno će onda biti zanimljivo vidjeti hoće li ona, kad se već godinu dana raspravljalo o tome, biti konkretna ili će voditi u smjeru nekakvog diplomatskog kompromisa o tome da je riječ o ustaškom pozdravu, ali i pozdravu iz Domovinskog rata koji nema veze s NDH.
 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.