Izrael tvrdi da ima potpunu kontrolu nad zračnim prostorom iznad Teherana, a s obzirom na niz preciznih zračnih udara koje je izraelsko ratno zrakoplovstvo izvelo posljednjih dana, čini se da ta tvrdnja uvelike stoji, stoji u analizi BBC-ja.
Izraelski avioni bacaju navođene bombe s relativno kratke udaljenosti, što znači da ne moraju ovisiti o dugodometnim krstarećim projektilima. Iransko ratno zrakoplovstvo, koje raspolaže malim brojem zastarjelih lovaca, nije pružilo nikakav ozbiljan otpor.
I prije ovog najnovijeg napada na iranski nuklearni program, Izrael je već značajno oslabio iranske protuzračne kapacitete. U listopadu prošle godine meta su bile ruski sustavi dugog dometa S-300, a u aktualnim napadima gađane su i radarske postaje te lanseri protuzračne obrane.
No kako upozorava Justin Bronk iz britanskog obrambenog instituta RUSI, „zračna nadmoć“ nije isto što i potpuna „zračna dominacija“. Iran i dalje posjeduje veliki broj sustava kratkog dometa – uključujući prijenosne ili vozilom nošene raketne sustave zemlja-zrak – koji i dalje mogu predstavljati prijetnju.
Usporedbe radi, američki avioni brzo su stekli zračnu nadmoć nad pobunjenicima Hutima u Jemenu, ali su Huti svejedno uspjeli oboriti nekoliko američkih dronova. Doduše, tu se radi o znatno sporijim letjelicama od izraelskih aviona.
I povijest nudi opomenu: američki zračni udari na Islamsku državu, kao i višegodišnje izraelske operacije protiv Hamasa u Gazi, pokazuju da razaranje iz zraka ne mora značiti i stratešku pobjedu.